Przed nami zmiana opon z zimowych na letnie. Jak podają badania statystyczne świadomość Polaków co do zasadności  wymiany  jest coraz większa. Większość kierowców rozumie, że grubszy bieżnik opony przy dodatnich temperaturach powoduje większe  spalanie  paliwa. Pozostaje pytanie co dzieje się z oponami, które do niczego się już  nie nadają ? Jak są one  utylizowane  i co można z nich ponownie wytworzyć.

Wyjść trzeba tutaj  od materiału z którego każda opona jest wykonana. Podstawowym składnikiem jest kauczuk – naturalny i syntetyczny, którego komponenty są dobrane w taki sposób, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność oraz odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i wpływ środowiska zewnętrznego. Materiał z którego robi się opony przechowuje w sobie ogromną ilość syntetycznych substancji chemicznych mających szkodliwy wpływ na środowisko. To one właśnie mają za zadanie utrzymać elastyczność i wytrzymałość produktu. W momencie np. palenia opon z tych związków emitowane są szkodliwe toksyny mogące zagrozić bezpośrednio człowiekowi oraz środowisku.
Struktura opon oraz materiał są tak zaprojektowane by były trwałe. Dlatego kiedy chcemy się pozbyć opon pamiętajmy, że czas  jej rozkładu to jakieś 100 lat. W czasie tego powolnego  procesu cały czas będzie ona stanowiła zagrożenie dla środowiska.

Pomimo tego, że świadomość społeczna co do słuszności utylizacji jest coraz większa. Widok zużytych opon w lesie, parkingach  jest rzeczą w dalszym ciągu rzeczą powszechną. Warto tutaj podkreślić, że w Polsce jest zakaz składowania opon o czym jasno mówi ustawa z 2007 roku konkretnie Dz.U. z 2007 nr 39 poz.251. Opony zużyte można oddać w większości serwisów oponiarskich, które mają najczęściej podpisane umowy z wyspecjalizowanymi firmami zajmującymi  się ich utylizacją.

Dlaczego utylizacja jest tak ważna? Dzięki niej możemy uzyskać ponownie wiele produktów, które będą miały  zastosowanie  w budownictwie, drogownictwie etc. Do tego nie będzie potrzeby ponownej pełnej produkcji, która nie potrzebnie obciąża środowisko naturalne.

Wachlarz produktów z przetworzonych opon jest szeroki, zastosowanie znajdują  jako materiał na: podłoże dróg, umocnienie pochyłości na poboczach dróg, bariery dźwiękochłonne, odbojniki łodzi i statków, ochrony brzegów rzek, sztuczne rafy na dnie mórz, zbiorniki i kanały wodne w systemach irygacyjnych, odbojniki na nabrzeżach i falochronach. Uzyskany grys i granulat po dodaniu odpowiednich lepiszczy stosuje się najczęściej jako nawierzchnie placów zabaw, boisk sportowych, a także znajduje zastosowanie jako materiał na wykładziny dźwiękochłonne i amortyzujące uderzenia. Strzępy i chipsy stosuje się jako wypełniacze w elementach konstrukcji budowlanych w konstrukcjach tuneli, przejść podziemnych, warstw drenażowych. Pył gumowy dodaje się najczęściej do mieszanek gumowych, z których wyrabia się takie produkty jak progi zwalniające, słupki, wysepki, dywaniki samochodowe, maty gumowe itp.Rozdrobnione opony w postaci miału coraz powszechniej wykorzystuje się jako dodatek do asfaltów wpływający na zwiększenie trwałości, elastyczności, twardości, przyczepności oraz zmniejszenie odbicia światła. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że taki ulepszony asfalt wykazuje znakomite parametry. Poruszające się po nim pojazdy mają o 25% skróconą drogę hamowania i emitują znacznie mniej hałasu. W czasie deszczu auta mają lepszą przyczepność, a sama nawierzchnia wykazuje większą trwałość w porównaniu do asfaltów wyprodukowanych tradycyjnymi metodami.

Dlatego z myślą o szerokim wykorzystaniu przetworzonych produktów gumowych utylizacja powinna być rzeczą obligatoryjną. Pamiętajmy zatem żeby opony trafiały do miejsc gdzie odpowiednie firmy zajmą się ich recyklingiem.

fot.oponywitek.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie