Budżet obywatelski, to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje władz miasta o przeznaczeniu części środków publicznych na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.
Głosowanie od 18 – 28 października 2019. To naprawdę ważne!
OSP Czarnowąsy – mówi Marek Kinder, prezes – potrzebuje nowego wozu bojowego. Sprzęt jest niezbędny, by jeszcze skuteczniej ratować ludzkie życie i mienie. Dlatego proszę w imieniu kolegów strażaków i swoim:
– oddajcie głos na zadanie ogólnomiejskie nr 50/20.„Szybciej dojedziemy niż dobiegniemy”!
Szczegóły poniżej:
Historia budżetów partycypacyjnych sięga swoimi korzeniami lat ’80. Pierwszy raz narzędzie takie zostało zastosowane w mieście Porto Alegre (Brazylia). Obecnie taka forma stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Choć tematyka budżetów obywatelskich została wielokrotnie opisana przez naukowców, nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący model . Wszystko zależy od tego, w jakim celu się go wprowadza i jakim celom ma służyć.
Budżet Obywatelski Miasta Opola ma za zadanie pobudzać do aktywności mieszkańców i w oparciu o ich zaangażowanie budować społeczeństwo obywatelskie oraz wzmacniać dialog pomiędzy wszystkimi stronami biorącym udział. Jest to narzędzie, które daje mieszkańcom możliwość decydowania o ważnych dla nich inwestycjach i innych zadaniach, licząc na akceptację podjętych decyzji, a jednocześnie rozwój świadomości obywatelskiej, bowiem budżet obywatelski to także sprawne narzędzie edukacyjne, pokazujące mieszkańcom mechanizmy prawidłowego funkcjonowania wspólnot.