Radni kadencji 2014-2018 zakończyli ostatnie posiedzenie. Przyjęto cztery uchwały. Wójt podziękowałam wszystkim radnym oraz współpracownikom. Pożegnano również odchodzącego wójta Duszyńskiego.

Ostatnią sesję obecnej kadencji radni rozpoczęli od złożenia życzeń solenizantkom. Swoje urodziny obchodziły sekretarz Ilona Lenart oraz skarbnik Joanna Rudnik.

Informacja z pracy międzysesyjnej

W gminie Popielów mieszka 8003 osób (w tym 4130 kobiet i 3873 mężczyzn). Na terenie gminy legalnie przebywa 63 cudzoziemców. Od 25 września do chwili obecnej urodziła się dwójka dzieci, zawarto sześć małżeństw i zmarło 14 osób.

Podpisano umowę na podesty drewniane na kąpielisku w Nowych Siołkowicach. Inwestycja opiewa na kwotę 500 000 zł. Otrzymano dofinansowanie na modernizację budynku gimnazjum w Starych Siołkowicach. Kwota przyznanych środków wynosi 1 200 000 zł. W planach nowych włodarzy powinna znaleźć się ewakuacja urzędu gminy w przypadku pożaru lub podejrzenia ataku terrorystycznego.

Na 24 października o godz. 18:00 w Samorządowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji zaplanowano spotkanie informacyjne z zakresu Programu Priorytetowego NFOŚiGW „Czyste Powietrze”.

Interpelacje radnych

Czterech radnych zgłosiło potrzebę rozwiązania aktualnych problemów. Stanisław Szynkowski prosił o interweniowanie w temacie karłowickiego smrodu. Od dłuższego czasu ktoś wyrzuca na pobliskie tereny nawozy nieznanego pochodzenia. Podobno przyjeżdżają do Karłowic aż z Holandii. Wicewójt Kupka powiedziała, że sprawa jest nieustannie monitorowana przez policję oraz odpowiednie służby. Konrad Kachel prosił o naprawę zapadłej studni na ul. Dworcowej w Popielowie.

Radna Alicja Gieża poruszyła temat zarastającej krzakami drogi do Kuźnicy Katowskiej. Krzewy w miarę możliwości zostaną przycięte. Damian Gamrot przypomniał problem przystanku w Koloni Popielowskiej. Okazało się, że wkrótce postawiona zostanie tam wiata przystankowa, a miejsce postoju autobusu zostanie odpowiednio oznakowane.

Uchwalono nowy statut gminy oraz przyjęto ostatnie uchwały

W budżecie gminy Popielów wprowadzono kolejne zmiany. Związane są z różnymi przesunięciami finansowymi. Na lata 2019/20 zaplanowana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Popielowie. Punkty, w których prowadzona jest sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych, nie mogą być umiejscowione w odległości mniejszej niż 30 m od szkół, przedszkoli i obiektów kultu religijnego.

Sporo dyskusji wywołały wprowadzone zmiany do Statutu Gminy Popielów. Zgodnie z ustawą obecnego rządu od nowej kadencji sesje będą musiały być transmitowane w Internecie, a nagrania z posiedzeń opublikowane na stronach urzędu.

Powołana zostanie nowa komisja – Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. W jej skład będzie wchodzić minimum trzech radnych. Komisja działać będzie doraźnie. Materiały dla radnych będą mogły być przesyłane, najpóźniej na pięć dni przed obradami, drogą elektroniczną. Interpelacje radnych nie będą mogły być już zgłaszane ustnie. Radni będą mieli obowiązek pisemnego zgłaszania problemów przewodniczącemu rady gminy. Zarówno treść interpelacji oraz odpowiedzi będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej.

Prawo inicjatywy uchwałodawczej będzie posiadała poza wójtem, poszczególnymi radnymi, komisjami także grupa mieszkańców. W protokole z każdej sesji oraz na stronie internetowej będzie musiała znajdować się informacja z imiennym wykazem głosowań radnych z wyszczególnieniem liczy głosów: „za”, „przeciw” i „wstrzymujących” oraz głosów nieważnych.

Październikowa sesja – czasem pożegnań i podziękowań

Ustępujący wójt Dionizy Duszyński podziękował wszystkim radnym za: „dobrą i ciężką pracę”. Jak podkreślał: „ostatnie cztery lata to nasz spory sukces”. Duszyński wręczył członkom rady gminy pamiątkowe upominki. Słowa wdzięczności skierował także do swoich współpracowników: „byliśmy dobrymi managerami”.

Ogromne uznanie od wszystkich na sali popłynęło w stronę odchodzącego wójta. Doceniono jego „ojcowską praktykę podawania wszystkim ręki”. Swoją posadę wójta piastuje od 1996 roku, a wcześniej był naczelnikiem gminy. Włodarzowanie wójta w wierszu „Mała ojczyzna” opisał Walter Pyka. Wójt ze wzruszeniem podziękował i pożegnał się z wszystkimi radnymi. Wzruszenie nie ukrywali również wieloletni współpracownicy Duszyńskiego. Ostatnie obrady Rady Gminy były również okazją do przeprosin za spory lub kłótnie podczas przyjmowania kolejnych uchwał czy podejmowania niełatwych dyskusji.

Przez cztery lata kadencji popielowskiej rady gminy w składzie: Jerzy Kupczyk, Krystyna Glatki-Mika, Władysław Budas, Damian Gamrot, Alicja Gieża, Maria Gruszka, Krystian Jonienc, Konrad Kachel, Gerard Kilian, Jan Kubiak, Sandra Miś-Węgrzyn, Tadeusz Negrycz-Berezowski, Sabina Szwaja, Stanisław Szynkowski i Jan Zarzycki odbyło się 39 obrad od 137 posiedzeń komisji. Na następnej sesji pojawi się już nowa rada gminy z nowo wybranym wójtem na czele.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie