Oszczędzajmy energię

Większość otaczających nas urządzeń i sprzętów zasilana jest energią elektryczną. Co powoduje, że zapotrzebowanie na prąd z roku na rok jest coraz większe. Dzisiaj trudno sobie w zasadzie wyobrazić nasze życie bez  energii elektrycznej. Dlatego warto  pamiętać o jej oszczędzaniu. Co przełoży się na ekologię i poziom  naszych rachunków za prąd.

Czasami kilka prostych sposobów może spowodować, że znacznie  ograniczymy zużycie energii w naszych domach. Tym samym wpiszemy się w nowoczesne społeczeństwo, dla którego oszczędzanie prądu czy  segregacja odpadów są ogromnymi wartościami. To przede wszystkim tez zwrot ku ekologii dla której wyłącznie światła czy sprzętów z gniazdek jak ich nie używamy to  już bardzo wiele. Dlatego warto stosować się do poniższych zasad:

Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz – to jedna z ważniejszych kwestii dotyczących rachunków za energię, o której niestety  nagminnie zapominamy. W przypadku ładowarek do telefonów, drukarki czy telewizora nie wystarczy zwykłe wyłączenie urządzenia przyciskiem, gdyż wtedy przechodzi ono jedynie w stan czuwania i wciąż może pobierać dość znaczne ilości energii. Lepszym sposobem jest faktyczne wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, ewentualnie podłączenie sprzętu do listwy antyprzepięciowej (posiada ona kilka gniazdek i można odciąć w niej zasilanie jednym przyciskiem).

Wymień żarówki na energooszczędne – zwykłe żarówki są wprawdzie tańsze, jednak wersja energooszczędna w dłuższym okresie może pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Pamiętajmy jednak, że tego typu żarówki zużywają najwięcej energii przy włączaniu, dlatego jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótką chwilę, nie powinniśmy gasić światła.

Używaj światła dziennego – naturalne źródła światła z łatwością mogą rozjaśnić pomieszczenia w mieszkaniu, dlatego warto korzystać z dziennego światła, jak długo jest to możliwe. Zadbajmy przy tym, aby nie zastawiać okien dużymi rzeczami czy kwiatami, aby jak najwięcej słońca mogło wpaść do pokoju.

Wymień sprzęty domowe na energooszczędne – lodówka to jedyne urządzenie w domu, które działa bez przerwy i często nie przywiązujemy wagi do tego, jak wiele potrafi zużyć prądu. Warto wymienić przestarzały sprzęt na nowy i energooszczędny (najlepiej o klasie energooszczędnej A+++ lub A++), a nasze roczne zużycie energii z pewnością spadnie.

Używaj oświetlenia punktowego zamiast sufitowego – kiedy czytamy książkę lub oglądamy telewizję nie potrzebujemy silnego oświetlenia. Zamiast tego lepiej skorzystać z mniejszych lamp stojących czy lampek nocnych, które wystarczająco rozjaśnią pomieszczenie.

Wymień czajnik na tradycyjny – elektryczne czajniki mogą zużywać zbyt wiele energii, szczególnie gdy gotujemy w nich nieekonomicznie. Jeśli nasza kuchenka zasilana jest gazem ziemnym, warto pomyśleć o tradycyjnym czajniku (gaz wciąż jest tańszy od prądu).

Wprowadź komputer w stan uśpienia/hibernacji – jeśli zostawiasz komputer na dłuższą chwilę, nie musi on pobierać pełnej mocy. Możesz przestawić urządzenie w stan hibernacji, dzięki czemu zużycie energii będzie niższe, a komputer „po przebudzeniu” szybko powróci do pierwotnych ustawień.

Powyższe wskazówki nie są może wielce odkrywcze, bo wiele się o tym mówi i słyszy. Ważne, że  ich stosowanie przynosi wymierne efekty oszczędnościowe. Wystarczy zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, np. wyciągnięcie ładowarki z gniazdka czy racjonalne gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Na początku z pewnością będziemy popełniać błędy, jednak po pewnym czasie nowe rozwiązania staną się codziennością, a nasze rachunki za energię będą odczuwalnie niższe.
Fot. Gmina Ostrołęka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie