Ma prozdrowotne właściwości, a powietrze wokół niej jest bogate w jod, magnez, wapń, potas i żelazo – tężnia solankowa w Tarnowie Opolskim przyniesie wiele korzyści. Otwarcie nastąpi w sobotę (27 lipca) o godz. 16.00.
Na początku tężnia miała powstać przy szkole podstawowej na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kopernika. Z planami urzędu nie zgadzała się jednak grupa mieszkańców, która była zdania, że wdychanie soli 24 godziny na dobę będzie szkodliwe, a nie korzystne. Urząd gminy w Tarnowie Opolskim znalazł jednak nowe miejsce – przy samym urzędzie gminy. Tym sposobem, 27 lipca nastąpi uroczyste otwarcie tężni solankowej. Na działce, na której pierwotnie miała stanąć tężnia, powstanie najprawdopodobniej plac zabaw dla dzieci.
Większa ilość głosów zdecydowała się na wybór architektury tężni, w postaci altanki z ławeczkami wokół. Konstrukcja tężni solankowej jest drewniana, natomiast ściany wykonane są z tarniny. To właśnie po nich spływać będzie solanka, sprowadzona prosto z uzdrowiska w Ciechocinku. Tworząc leczniczą mgiełkę będzie pomocna w leczeniu między innymi chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji czy nadciśnienia. Jak już wcześniej mówił nam Krzysztof Mutz, tężnia ma służyć również do przeprowadzania inhalacji dzieci i dorosłych, którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi.
Inwestycja kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Projekt wsparła finansowo firma Lhoist, która podjęła decyzję o znaczącym dofinansowaniu w wysokości 200 tys. zł. Firma posiada swój zakład produkcyjny w Tarnowie Opolskim przy ulicy Wapienniczej. Dodajmy, że eksploatacja obiektu będzie wynosiła około 5 tys. zł. rocznie.