Czym jest kuchnia molekularna, jakie dania można przyrządzić z owoców, które rosną w naszych lasach i ogródkach, czy z darów natury można zrobić mydło? Odpowiedzi na te pytania z pewnością otrzymali uczestnicy warsztatów w Kaniowie.

Cykl spotkań pod tytułem „Owocowy zawrót głowy w Kaniowie” trwa przez całe wakacje i odbywa się w miejscowej świetlicy wiejskiej. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Koło Gospodyń Wiejskich Leśne Babki z Kaniowa.

Podczas pierwszych warsztatów dzieci wraz z prowadzącą, Justyną Gawrońską tworzyły naturalne mydełka. Powstały pachnące pamiątki w kształcie owoców, w których zamknięty został owocowo-kwiatowy susz. W trakcie kolejnych zajęć uczestnicy zamienili się w kucharzy i pod okiem Patryka Buchty przygotowali trzy dania: pierogi z jagodami z dodatkiem słodkiego kawioru i kulek jogurtowych, prandzonki z kurkami z dodatkiem pesto z pokrzywy oraz łososiem gotowanym w niskiej temperaturze, a także lody z sokiem jagodowym, dodatkiem miodu, pianą i orzechową posypką. Prowadzący odkrył przed biorącymi udział w warsztatach tajniki kuchni molekularnej i pokazał, jak w kuchni wykorzystuje się luteinę, alginian sodu, oraz ciekły azot.

Przed uczestnikami jeszcze dwa spotkania w sierpniu. Będą to: warsztat rękodzielniczy pod nazwą „Owocowa biżuteria” oraz warsztat cukierniczy pod hasłem „Dekorowanie wypieków kremem maślanym”. Podsumowaniem wakacyjnych zajęć w kaniowskiej świetlicy będzie międzypokoleniowe spotkanie integracyjne z elementami animacji dla różnych grup wiekowych. Wydarzenie zaplanowano na 31 sierpnia.

Fot. FB KGW Leśne Babki z Kaniowa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.