Trwa intensywny remont budynku, który już niebawem stanie się nowym domem dla  zbiorów Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku. Niektóre z muzealnych eksponatów to prawdziwe perełki.

– Mamy bardzo ciekawe eksponaty – mówi Roman Jarosiński, wiceprezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi. – Wśród nich jest na przykład, biżuteria żeliwna, która jest prześliczna, bardzo delikatna i kunsztowna. Myślę, że dzisiaj jest to wręcz nie do wykonania. To królowa Luiza Pruska w czasie wojen napoleońskich wprowadziła taką modę w Prusach. Kobiety oddawały swoje złoto, żeby armia miała za co wojować z Napoleonem. W zamian za to dostawały biżuterię żeliwną. Dzisiaj jest cztery razy droższa od złota.

Ozimek. Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi dostanie drugie życie

Zbiory muzeum. Fot. Archiwum UGiM w Ozimku

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi ma w swoich zbiorach zarówno przedmioty użytkowe z żeliwa artystycznego jak plakiety, przyciski do papieru, świeczniki, broń produkowaną w hucie, dokumenty i mapy. A także unikaty w skali światowej, m.in. pierwszy w historii katalog reklamowy wyrobów hut z 1800 roku czy medal Światowej Wystawy Przemysłowej w Londynie, który Królewska Huta Malapane otrzymała w 1851 roku.

Ozimek. Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi dostanie drugie życie

Zbiory muzeum. Fot. Archiwum UGiM w Ozimku

Wszystkie te cuda już niebawem będzie można podziwiać w nowo otwartym muzeum. Poprzednia jego siedziba mieściła się w wieżowcu Huty Małapanew, położonym tuż obok najstarszego wiszącego mostu żelaznego na świecie. Niestety, w 2017 roku wieżowiec został wyburzony.

– Dzięki przychylności huty dostaliśmy w prezencie inny budynek po drugiej stronie rzeki, ale też blisko wiszącego mostu żelaznego – mówi Roman Jarosiński. – Budynek jest z 1942 roku. Próbujemy własnymi siłami i zasobami finansowymi przywrócić go do życia. Część już udało wyremontować, po to żeby otworzyć ekspozycję muzealną w niedługim czasie, może pod koniec wakacji.

Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi. Zbiory obejmują historię hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych.

Fot. Archiwum UGiM w Ozimku

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze