Swoją piątą rocznicę świętuje Aglomeracja Opolska. Chwalono się zrealizowanymi projektami związanymi z ochroną środowiska, transportem czy edukacją. Na oficjalnym jubileuszu byli obecni m.in.: członkowie stowarzyszenia, starostowie, wójtowie, przedstawiciele uczelni wyższych.

Stowarzyszenie powstało 16 października 2013 roku. Tę historyczną dla województwa opolskiego decyzję podjęło 20 gmin. Tuż po nich dołączyły Tułowice. Stowarzyszenie powołano po to, by samorządy mogły współpracować ponad podziałami w ramach jednego organizmu. Wspólne działanie gmin zaczęło się już wcześniej i przybierało mniej oficjalną formę. Do dziś najważniejsze elementy wspólnego działania odzwierciedlają treść Porozumienia, które podpisano już w 2012 r.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, stowarzyszenie dysponuje kwotą 71,8 mln euro. Działa również w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020. Podpisało 40 umów, których wartość wynosi 292,5 mln. Wszystko po to, by rozwijać potencjał społeczno-gospodarczy i kulturowy regionu.

– W te pięć lat jako Aglomeracja Opolska zrealizowaliśmy bardzo ambitny program, jednocześnie te lata to dla nas ścieżka wzajemnego docierania się, kreowania współpracy oraz zbierania doświadczeń, które myślę, że będą mogły zaowocować na kolejne lata. Aglomeracja Opolska to bardzo duża organizacja, jedna z największych województwie – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola.

Główne wydatki Aglomeracji Opolskiej skupiają się wokół infrastruktury transportowej, edukacji przedszkolnej oraz dziedzictwa kulturowego. Realizuje ona także działalność promocyjną i informacyjną czy bezpłatne szkolenia dla pracowników.

Jesteśmy stowarzyszeniem przede wszystkim racjonalnym, bo wiemy, że razem możemy więcej – podkreśla Piotr Dancewicz, dyrektor biura aglomeracji.

– Dzisiaj aglomeracja skupia się przede wszystkim na wykorzystaniu środków, które są nam dane w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Jest to podstawowe zadanie, realizujemy głównie inwestycje w partnerstwie czego razem się uczymy. Zaczynamy przystępować do projektów, które mają sięgnąć nie tylko po środki z programu kooperacyjnego ale także z poziomu krajowego, a nawet z poziomu Unii Europejskiej. Myślę, że aglomeracja może stać się też centrum pewnych usług świadczonych dla gmin będących członkami stowarzyszenia – szczególnie małych gmin, które mogą w ten sposób zaoszczędzić – poinformował Henryk Wróbel, Wójt Gminy Dobrzeń Wielki.

– Jestem dumny, że jestem członkiem Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej. W skali województwa i w kraju ma co pokazać. Wśród tych 21 gminy nie ma takiej gminy która by nie skorzystała na tym, że jest członkiem Aglomeracji Opolskiej – dodaje Joachim Wojtala, Członek Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska.

Stowarzyszenie współpracuje m.in.: z Czechami, Hiszpanią, Francją czy Włochami. Korzysta z programu Interreg VA Republika Czeska–Polska 2014–2020, INTERREG EUROPE oraz URBACT. Wspólnota działania gmin dotyczy także pomocy podczas sytuacji zagrożeń i zjawisk ekstremalnych, które wykraczają poza granice pojedynczego samorządu. Aglomeracja Opolska jest pierwszym tego typu porozumieniem w Polsce. Gminy tworzące stowarzyszenie uważają je za sukces i planują jego rozwój.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie