Pierwsza komunia święta

W najbliższą niedzielę w parafii dobrzeńskiej  dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej  przyjmą po raz pierwszy komunię świętą. Jest to ogromne duchowe przeżycie dla młodych członków kościoła katolickiego. Przyjmując Eucharystię czyli zgodnie z wiara katolicką ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba,  dzieci komunijne umacnią się w swojej wierze.

Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej. Przygotowania do sakramentu komunii świętej trwają rok. Przed przystąpieniem do komunii świętej obowiązkowa jest spowiedź poprzedzająca to uroczyste wydarzenie. Rangę wydarzenia podkreśla strój dzieci –  biała szata oraz specjalnie  udekorowany  na ten dzień kościół.

Praktykę jednoczesnej komunii św. wielu dzieci wprowadzili w XVII wieku Księża Misjonarze. Uroczystość pierwszokomunijna była organizowana na zakończenie misji.
Zwyczaj ten rozpowszechniał się poszczególnych diecezjach świata a na ziemie polskie dotarł w I połowie XIX wieku. Około czterdziestu dzieci z kościoła św. Małgorzaty przyjęło I komunię św. 16 maja 1842 roku, w drugim dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego podczas nabożeństwa w archikatedrze w Poznaniu, w którym uczestniczył abp Marcin Dunin (Prymas Polski).
Organizowanie uroczystości pierwszokomunijnych przyjęło się w całym Kościele za pontyfikatu Piusa X, który podpisując dekret Świętej Kongregacji ds. Sakramentów Quam singulari nakazał urządzenie generalnej komunii św. dzieci przynajmniej raz w roku.

W Polsce przyjęło się udzielanie I komunii świętej dzieciom po dwuletniej katechizacji, a tylko w wyjątkowych przypadkach dopuszczano do Stołu Pańskiego dzieci młodsze, nawet przed rozpoczęciem nauki w szkole. W 2009 roku wskutek zmian w systemie edukacji wprowadzający wcześniejszy obowiązek szkolny dzieci, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski rozpoczęła pracę nad przesunięciem I komunii świętej do klasy III szkoły podstawowej.

O czasie przyjmowania  przez wiernych  komunii świętej  pisał św. Tomasz z Akwinu

Z chwilą kiedy w dzieciach budzi się używanie rozumu tak, że mogą przejąć ten sakrament (Eucharystię), można im go udzielić.

— św. Tomasz z Akwinu, Suma teologiczna (cz. III, kw. 80, a. 9, odp. 3)

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie