15 osób może przebywać jednocześnie w otwartym dziś uroczyście Dziennym Domu Opieki Medycznej Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup. Takie warunki narzucają przepisy i dla tylu osób ośrodek został wyposażony i przygotowany. Oczywiście biorąc pod uwagę rotacyjność pacjentów korzystać będzie z niego znacznie większa ilość osób wymagających opieki.
Dom w 65 procentach sfinansowała gmina Dobrzeń Wielki. Pozostałe 25% – to pieniądze samorządu wojewódzkiego – wkład własny SCM to 10%. Ministerstwo wyasygnowało na działalność milion złotych.
Mirosław Wójciak, prezes zarządu Stobrawskiego Centrum Medycznego i Henryk Lakwa , starosta opolski rozumieją, że opieka medyczna nad osobami starszymi zarówno w naszym regionie jak i w całej Polsce pozostawia wiele do życzenia. W Kup kształcą się geriatrzy – jednak większość z nich nabywszy wiedzę w tej specjalizacji, nie praktykuje jej z racji niewielkiej atrakcyjności.
Dodajmy, że by zostać geriatrą, najpierw trzeba zrobić specjalizację z chorób wewnętrznych lub z medycyny rodzinnej, dopiero potem podspecjalizację z tej deficytowej dziedziny. To bardzo duże utrudnienie, bo obydwie specjalizacje wymagają opanowania wiedzy na temat różnych chorób, droga kształcenia jest w związku z tym kłopotliwa. Marszałek Andrzej Buła zdaje sobie z tego sprawę.
-Taki Dom jak ten w Kup jest po to, żeby pacjent nie musiał po raz kolejny trafiać na oddział szpitalny – tłumaczy wicemarszałek Roman Kolek – To jest z premedytacja zorganizowany system opieki nad pacjentem, który w środowisku nie jest w stanie dobrze zadbać o własne zdrowie. Wielokrotnie można – zdaniem Kolka- zaobserwować powroty pacjentów na oddziały szpitalne tylko dlatego, że nie potrafili się stosować do zaleceń lekarzy. Ta forma pomocy pacjentom jest znacznie tańsza i łatwiej pacjentom się na nią zdecydować.