Pierwszego lutego 2020 roku Piotr Szafrański przejął stery Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Zmiany, które zostały wprowadzone widać gołym okiem, jednak to nie wszystko. Co chciałby powiedzieć Dyrektor mieszkańcom gminy po pierwszym roku pracy?
Szanowni mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki, czas szybko płynie. To już rok po objęciu przez mnie funkcji Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Rok, w którym wszystkich zaskoczyła pandemia i wywróciła do góry nogami nie tylko nasze życie prywatne ale i działalność instytucji kultury. Rok 2020 był rokiem generalnej modernizacji naszej Instytucji Kultury. W tym czasie zakończona została inwestycja związana z salą kinową, równocześnie rozpoczęła się kolejna. W tym czasie wiele się zadziało i nie myślę tu tylko o zmianach wizualnych, budowlanych, ale o tych, które nastąpiły na poziomie organizacyjnym instytucji.
Remont budynku to jedno, a co z remontem instytucji samej w sobie?
Został przeprowadzony audyt zewnętrzny, inwentaryzacja majątku, skontrum i ubytkowanie książek w bibliotece (ostatnie ubytkowanie było w roku 2016). Odbyły się liczne spotkania z pracownikami oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Własnymi siłami przeprowadzono gruntowne sprzątanie na terenie całego obiektu, a w szczególności w pomieszczeniach piwnicznych i garażach. W pomieszczeniach tych zalegały ogromne ilości niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy czy też stary zniszczony sprzęt. Udało się porozumieć z firmą zarządzającą łączem telefonicznym, w kwestii przeniesienia kabla telefonicznego leżącego na dachu domu kultury, przez co mogły powstawać jego uszkodzenia.
Marketing Ośrodka ruszył pełną parą…
W kwestii wizerunkowej założona została nowa strona www.gokdw.pl, opracowano nowe logo instytucji, które zostało wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania. Zakupione zostały leżaki, flagi i roll-up z nowym logotypem. Intensywnie pracowano nad firmowym Facebookiem. Z początkiem 2020 roku posiadał on tylko 535 lajkującej społeczności, a pod koniec blisko 2000. Ze względu na pandemię większość naszych działań została przeniesiona w przestrzeń wirtualną. Nasza instytucja była prekursorem tych działań na terenie województwa. Za pośrednictwem naszego profilu społecznościowego zostało przeprowadzonych 79 relacji o różnorodnej tematyce.
Internet to jednak nie wszystko
Poza Internetem zorganizowaliśmy wydarzenia artystyczne, takie jak: „Dzień Kobiet”, „Wieczór z muzyką filmową”, „Z Kulturą w plenerze-spotkanie z grupą cyrkową”. W lipcu trwałą akcja wakacyjna. Nasze sekcje funkcjonowały tak długo jak tylko było to możliwe, wszystkie też zostały utrzymane, wręcz zwiększyła się ich ilość. Można realizować swoje pasje w sekcjach: tańca towarzyskiego, baletu, mażoretek, w grupie cyrkowej, w sekcji bębnów afrykańskich, gry na saksofonie czy flecie, w sekcji teatralnej, w grupie morsów i wodniaków. Osoby śpiewające mogą wstąpić w szeregi chóru Cantabile, zespołu Dobrzenianki czy Kupskiego Echo. Najmłodsi mogą ćwiczyć swój głos w Studio Piosenki. Osoby które chcą spróbować swoich możliwości manualnych zapraszam do udziału w sekcji plastycznej czy też ceramicznej. Sporą i aktywną grupą działającą w naszej Instytucji są seniorzy, swoje spotkania odbywali w Dobrzeniu Wielkim, Kup i Chróścicach. W roku 2020 dwóch naszych instruktorów, Karolina Anioł-Wiencek oraz Krzysztof Musioł otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów Kultury.
Działanie musi mieć finansowanie…
W roku 2020 poszukiwaliśmy intensywnie sponsorów, co zakończyło się sukcesem. Firma Mulitplay zaoferowała nam bardzo dobrej jakości Internet. Firma Czora Inox Style zasponsorowała stacje dezynfekcyjną, firma meblarska zasponsorowała przepierzenie do szatni. Wspólnie z Urzędem Gminy zakupiliśmy nowe regały do biblioteki. Zakupiono ponadto meble do szatni i biur. Wszystkie trzy etapy modernizacji obiektu udało się zrealizować dzięki Urzędowi Gminy, zaangażowaniu rzeszy wspaniałych osób od pisana wniosków, poprzez nadzór, a kończąc na rozliczeniu. Dzięki wzorowej współpracy pomiędzy Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Biurem Architektonicznym, Inspektorem Nadzoru a generalnym wykonawcą – PS Projekt modernizację obiektu ukończono w terminie, rezultaty zaś ocenicie Państwo sami.
Poza sponsorami, fundusze można również pozyskiwać w ramach różnych projektów
Gminny Ośrodek Kultury i jego kadra realizował w roku 2020 kilka projektów m.in.. „Zbuntowani Tacy Sami”, „Docenić Przeszłość – Lokalni bohaterowie Powstań Śląskich” działania realizowano w ramach Bardzo Młodej Kultury, EDUKO Opolskie. Na wszystkie projekty pozyskano 15.200zł środków zewnętrznych.
To wszystko nie udałoby się bez odpowiednich ludzi
Rok 2020 to również czas nawiązywania kontaktów i owocnej współpracy. Pragnę w tym miejscu podziękować Wójtowi Gminy – Piotrowi Szlapie, Radnym oraz pracownikom Urzędu Gminy, Dyrektorom placówek oświatowych, Prezesom Ochotniczych Straży Pożarnych, Sołtysom wraz z Radami Sołeckimi, rodzicom angażującym się w życie naszej instytucji. Ale przede wszystkim dziękuję kadrze za ten rok owocnej współpracy.