Ballet, modern, jazz, show dance i folk to gatunki taneczne, które podczas Festiwalu Sztuki Tanecznej Pląsowadła wykonają soliści, duety i formacje z całej Polski.
W tegorocznej, czwartej już edycji imprezy, wystąpią tancerki i tancerze z Dobrzenia Wielkiego, Luboszyc, Opola, Brzegu, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku, Morawicy, Łańcuta, Tarnowskich Gór, Szczecina, Rydułtów, Leszna, Krynicy i Krośnicy.
Festiwal odbędzie się w całości online. Artyści, którzy się do niego zgłosili, musieli przysłać do organizatorów nagranie ze swoim występem. W dniu konkursu materiały wideo zostaną odtworzone na dwóch facebookowych stronach: Festiwal Sztuki Tanecznej Pląsowadła i Gminny Ośrodek Kultury Dobrzeń Wielki.
– Zdaję sobie sprawę, że gatunki taneczne, które pojawią się podczas festiwalu, nie są tak popularne, jak chociażby taniec towarzyski. Myślę, że transmisję online obejrzą głównie nasi tancerze, ich rodzice oraz kibicujący im znajomi – podkreśla dr Alicja Iwańska, koordynatorka festiwalu. – Warto jednak otworzyć się na nowości, spróbować czegoś innego, mniej znanego. Tym bardziej, że konkurs będzie ogólnopolski, co znacząco wpłynie na jej prestiż.
Przysłane nagrania występów oceni trójka osób szanowanych w środowisku tanecznym: Maria Kijak-Rakowska, Anna Szopa-Kimso i Jarosław Józefczyk. Spotkają się oni w dobrzeńskim domu kultury i wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz przyznają nagrody specjalne i wyróżnienia.
Festiwal Sztuki Tanecznej Pląsowadła rozpocznie się 25 kwietnia (sobota) o godz. 10.00. Jej organizatorami będą Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim i komitet organizacyjny festiwalu. Patronem festiwalu, w ramach akcji „tańczMY” – będzie Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, a partnerami Kalendarz Taneczny i firma Profi-Art.