ZUS będzie przyznawał i wypłacał pieniądze z programu Rodzina 500 plus obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny. Specjalny wniosek w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.

Na Opolszczyźnie przebywa obecnie kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Będą oni mogli starać się o świadczenia 500 plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Do złożenia wniosku o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS, ponadto specjalny numer PESEL, rachunek bankowy w Polsce oraz polski numer telefonu.

– W najbliższą sobotę, 26 marca postanowiliśmy otworzyć wybrane placówki ZUS w regionie – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. – Sala obsługi klientów w Opolu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu będzie czynna od godziny 9 do 15. To ogólnopolskie przedsięwzięcie ZUS w ramach specjalnej akcji „Weekend dla Ukrainy”. Przewidujemy, że możliwość składania wniosków o 500 plus od soboty skłoni wielu obywateli Ukrainy do zakładania kont na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Chcemy w tym pomóc, stąd w sobotę otworzymy sale obsługi klientów w największych miastach województwa.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim
w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, codziennie dzwoni na nią około tysiąca osób, w tym większość to uchodźcy.

Infolinia, obsługiwana m.in. przez uchodźców z Ukrainy, jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.