Grudzień to miesiąc, w którym nie brakuje okazji do obdarowywania najbliższych. Zdarza się jednak, że tym, czego nam brakuje, są… pomysły na prezenty. Tymczasem najmłodsi już czekają z niecierpliwością na pierwszą gwiazdkę. Jak wybrać prezent, który zapewni im świetną zabawę, a przy tym kreatywnie spędzony czas? Doskonałym pomysłem będzie… wprowadzenie w świat programowania!

Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem. Nie musimy (ani nie powinniśmy!) od razu uczyć dziecka skomplikowanego pisania kodów. Przygoda z kodowaniem zaczyna się od zabawy, której podstawą są precyzyjnie wydawane polecenia. To pozornie proste zadanie wymaga sporej dawki kreatywności, koncentracji i logicznego myślenia. Kodowanie to świetny sposób na rozwój tych i wielu innych umiejętności, a przy tym doskonała zabawa dla całej rodziny!

Dlaczego warto programować?

Programowanie to nie tylko gwarancja dobrze spędzonego czasu, ale także szereg korzyści. To przede wszystkim rozwój – w ujęciu konkretnych zdolności, np. rozwiązywania problemów czy umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Niewątpliwą zaletą nauki kodowania jest często wykorzystywana metoda pracy w grupach i tworzenia wspólnych projektów. Dzięki temu dzieci uczą się między innymi efektywnie wykorzystywać potencjał wszystkich członków zespołu, organizować pracę, brać udział w dyskusji i dochodzić do wspólnych wniosków.

Ważne, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że sama nauka programowania nie oznacza, że dziecko ma zostać programistą. To przede wszystkim szereg korzyści tu i teraz, które z pewnością zaprocentują w przyszłości – być może, ale niekoniecznie, w postaci wyboru zawodu.

Jaki prezent wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które w przyjazny i zrozumiały sposób pomogą wprowadzić dziecko w świat programowania. Możemy wybierać z różnych kategorii:

  • Roboty

Dostępne na rynku roboty do nauki programowania w łatwy sposób można podłączyć do urządzenia mobilnego. Dzięki dedykowanej aplikacji, w czasie nauki, dzieci od razu widzą efekty kodowania – robot natychmiast wykonuje bowiem ich polecenia, np. porusza się we wskazanym kierunku.

  • Gry edukacyjne

Każdy, kto choć trochę zainteresował się tematem nauki programowania wie, że gier, które pomagają opanować tę dyscyplinę, jest bardzo dużo – niektóre z nich są analogowe, część opiera się na rozwiązaniach technologicznych. Wszystkie jednak łączy wspólny mianownik – dobra zabawa. Występują również formy łączące tradycyjne rozwiązania, takie jak karty czy klocki, z nowoczesnymi aplikacjami. Jak to możliwe?

Tworząc kod z klocków, poznajemy podstawowe pojęcia programistyczne, takie jak: pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje. Aplikacja zainstalowana na smartfonie lub tablecie natomiast skanuje ułożoną ścieżką poprzez wykonanie zdjęcia lub nagranie wideo. Następnie bohater gry pokonuje zaprogramowaną trasę, a użytkownik widzi, w którym miejscu prawidłowo wydał polecenie, a gdzie popełnił błąd.

Dla dzieci i dorosłych

Nauka kodowania to nie tylko ważny aspekt teraźniejszości i przyszłości, pojmowany jako porozumiewanie się z maszynami, ale także pewien schemat działania, z którym spotykamy się w różnych sytuacjach, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę.

Kto w szkole nie toczył bitew morskich na kwadratowych polach? Nikt pewnie nie miał skojarzenia, że poprzez zabawę uczy się wnioskowania i przewidywania ruchów przeciwnika, a gra w statki to poniekąd wstęp do programowania. Podobnie jak kalambury, które wymagają pewnej precyzji i dosłowności nadawcy w przekazaniu zakodowanej wiadomości oraz umiejętności odczytania jej przez odbiorcę. Przykład ten może posłużyć za obrazową analogię porozumiewania się człowieka z komputerem.

Pomysły na kreatywne zabawy, wspierające naukę programowania, można znaleźć na stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji stronie www.koduj.gov.pl. To doskonałe narzędzie dla rodziców, którzy chcą samodzielnie wprowadzić dziecko w świat programowania lub doskonalić razem z nim umiejętności zdobyte w szkole czy na zajęciach dodatkowych.Pomysł na… świąteczny prezent dla dziecka

Inf. Wojciech Florek, Agencja 38 PR

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.