Ponad 400 dzieci wystartowało w zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, które rozgrywane były w Opolu. Zawody odbyły się w czwartek (15 czerwca) na Stadionie Olimpijskim.
Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem w wieku trzynastu lat, ale takich programów i możliwości w moich czasach nie było – mówi mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz. – Serce się raduje patrząc na uczestników i radość oraz wolę walki, jaką pokazywali w trackie zawodów – dodaje jedna z gwiazd zaproszonych na eliminacje w Opolu.
W ramach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2023” odbyło się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich. „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” zagościły w tym roku niemal w całej Polsce: w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Rudzie Śląskiej, Łodzi, Słupsku, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Karpaczu, Lublinie, Stalowej Woli, Białymstoku, a na koniec w Opolu. Zwycięzcy czwartkowych eliminacji będą reprezentować nasze województwo podczas zawodów finałowych, które odbędą się już 1 września w Toruniu.
Jesteśmy tutaj po to, by pokazać tym dzieciom, że nawet mistrzowie olimpijscy wychodzili z takich samych miejsc, ze szkół. Trzeba jednak na to bardzo sumiennie pracować, a dzieciakom pokazywać drogę i ludzi, którzy ją przeszli – dodaje mistrz olimpijski.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Serce rośnie, bardzo się cieszę, że jest tyle młodzieży chętnej do uprawianie lekkiej atletyki – mówi Urszula Kielan, medalistka olimpijska, jedna z gwiazd eliminacji w Opolu. – Mam nadzieję, że wyrosną z nich zawodnicy, którzy będą chcieli nadal trenować, rozwijać swoje pasje. Jestem zbudowana tym, jak dzieci cieszą się swoimi pierwszymi rekordami, udanymi startami i jak pięknie o tym mówią – dodaje.
Program tegorocznej edycji został rozszerzony o biegi przełajowe, a także cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem #ZacznijOdLekkiej. W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Zawodom każdorazowo towarzyszyły „Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie dzieci i młodzież mogą sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych.
Dzieci się bawiły doskonale, co najważniejsze dopisała nam pogoda – cieszy się Janusz Trzepizur, organizator zawodów. – To kolejna edycja „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich”, widać było jak bardzo potrzebna w naszym regionie, dzieci były spragnione takich zawodów. Frekwencja dopisała, goście specjalni dopisali, było bardzo fajnie – dodaje.
Fot. Arkadiusz Modliński