Aż 38 prac zostało nagrodzonych podczas sobotniego finału 26. Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty” w Łubniańskim Ośrodku Kultury.
– przyznał Krystian Czech, dyrektor domu kultury.
Tematyka prac była dowolna, a do konkursu mógł zgłosić się każdy. Dla uczestników przygotowano cztery kategorie wiekowe – trzy dla uczniów podstawówek (klasy I-IV, V-VI i VII-VIII) i jedną wspólną dla dorosłych i osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych.
– mówił Krystian Czech.
Każdy z laureatów został nagrodzony, a w sposób szczególny zostały wyróżnione osoby, które zajęły pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii. Ponadto, każda z prac została streszczona, a teksty czterech zwycięzców zostały prawie w całości odczytane przez Gabrielę Dworakowską.
Najlepszy wśród uczniów klas I-IV był Maksymilian Stręciok z PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, który napisał pracę „Ceglana kapliczka w Masowie”. W kategorii dla uczniów klas V-VI triumfowało rodzeństwo – Anna i Piotr Raszczykowie z PSP nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach, którzy zgłosili tekst „Historie nad Odrą pisane”.
„Muzeum mojej ciotki” to z kolei historia autorstwa Melanii Świtały z PSP w Jełowej, która wygrała w kategorii dla uczniów klas VII-VIII. Jako najlepsza spośród prac osób dorosłych i uczących się w szkołach ponadpodstawowych została wybrana praca Joanny Kolańskiej – „Dziadka szewcowanie”.
– opowiadała Melania Świtała.
– mówiła Joanna Kolańska.
Sobotnią galę poprowadziła Dominika Gorgosz, a o oprawę muzyczną zadbał lokalny zespół „Silesia”. Na widowni zasiadło około 100 osób, wśród których byli głównie bliscy laureatów.
Do konkursu zgłoszono 94 prace, spośród których najlepsze wyłonili jurorzy. Byli to: prof. nadzw. dr hab. Uniwersytetu Opolskiego Teresa Smolińska (kulturoznawca, folklorysta), prof. zw. dr hab. Uniwersytetu Opolskiego Bogusław Wyderka (specjalista śląskich gwar i dialektów), Piotr Badura (dziennikarz Echa Gmin Opolskich) i ojciec Henryk Kałuża.
– ocenił prof. Bogusław Wyderka.
– podkreślał Krystian Czech.
– przyznała Joanna Kolańska.
fot. Tomasz Chabior