Dożynki o randze powiatowej odbyły się w Popielowie. Wśród zaproszonych gości były delegacje z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy i USA. Starostami dożynkowymi byli Kornelia i Andrzej Slugowie.
Dożynki rozpoczęły się mszą św. z udziałem ks. biskupa Andrzeja Czai. Kościół przepełniony był wiernymi, wśród nich znaleźli się m.in. starosta opolski Henryk Lakwa, radni z powiatu opolskiego, burmistrzowie, wójtowie, zagraniczne delegacje oraz najważniejsi w tym dniu – rolnicy.
Korowód wyruszył sprzed kościoła ok. godz. 12:30 i udał się w kierunku boiska sportowego. Przebierańcy wraz z swoimi koronami jechali na tematycznie przystrojonych bryczkach, wozach i traktorach. Mieszkańcy ochoczo obserwowali jadący korowód.
Na płycie boiska wszystkich gości przywitali starostowie – Kornelia i Andrzej Slugowie, wójt Dionizy Duszyński, a także współgospodarz dożynek starosta Henryk Lakwa. Po wymieniu się prezentami, przekazaniem chleba oraz licznymi przemówieniami nastąpił program artystyczny.
Na popielowskiej scenie po raz pierwszy w historii wystąpiło pięć lokalnych zespołów muzycznych w jednym repertuarze – Mazelunki, Siołkowiczanki, Lira, Heimatmelodie oraz orkiestra Select Band. Wśród występujących znaleźli się przede wszystkim członkowie domów kultury z powiatu opolskiego.
Wójt w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela wręczył honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” Klaudii Niedzwiedz i Julianowi Hrycaj.
Wyróżniono najładniejsze korony z powiatu opolskiego. Oceniało je jury w składzie: Konrad Dendera, Halina Jakubowska i Monika Wittek.
- wyróżnienie – sołectwo Komprachcice (gm. Komprachcice), sołectwo Skarbiszowice (gm. Tułowice)
- wyróżnienie specjalne – sołectwo Chróścice (gm. Dobrzeń Wielki)
- 3. miejsce – sołectwo Popielów (gm. Popielów)
- 2. miejsce – sołectwo Narok (gm. Dąbrowa)
- 1. miejsce – sołectwo Roszkowice (gm. Niemodlin)
Komisja konkursowa ( Monika Macioszek, Grażyna Kuźnik, Sylwia Luszczyk, Stanisław Szynkowski, Grzegorz Radziewicz) przyznała nagrody pieniężne w kwocie 200 zł. na zakup krzewów. Wyróżnieni:
- Jadwiga i Jerzy Glatkowie
- Justyna i Andrzej Rambauowie
- Teresa i Gerard Krankowie
- Kornelia i Andrzej Slugowie
- Anna i Roland Gandyrowie
- Agnieszka i Henryk Kokotowie
- Teresa i Andrzej Weberowie
- Żaklina Wilczek
- Gabriela i Robert Głatkowie
- Danuta i Zygmunt Kopijowie
Gwiazdą wieczoru był Damian Holecki, który zaśpiewał takie przeboje jak: Czerwone róże, Złote kasztany czy Jesteś aniołem. Wierni fani, pomimo deszczu, nucili razem z wokalistą piosenki. Kulminacją dożynek powiatowo-gminnych był pokaz sztucznych ogni. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.
W tegorocznych dożynkach udział wzięło: dwudziestu delegatów z Ukrainy, trzydzieści z Ameryki, czterech z Słowacji, czterech z Czech, około 25 z Niemiec. Obecni byli ponadto: poseł Tomasz Kostuś, poseł Ryszard Galla, starosta Henryk Lakwa, biskup ordynariusz Andrzej Czaja, a także radni powiatu opolskiego i inni samorządowcy.
18. dożynki powiatowe, w 2018 roku, odbędą się w gminie Prószków w sołectwie Złotniki.
Fot.: Tomasz Chabior, Marcin Luszczyk