Powietrzna pompa ciepła to dobry sposób na ogrzewanie domu. Może na początku trzeba w nią trochę zapłacić, ale inwestycja – dzięki niskim kosztom produkcji ciepła – zwraca przy obecnych wzrastających cały czas kosztach energii w ciągu kilku lat. Sprawdź, jakie ma zalety i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia?*
Bez wierceń i dodatkowych sond
Powietrzna pompa ciepła jest bardzo funkcjonalna, ponieważ nie wymaga wierceń oraz dodatkowych sond. Pochłania energię z powietrza, potem z użyciem zasilanej prądem sprężarki podnosi temperaturę wody w instalacji.
Wybór powietrznej pompy ciepła jako sposobu ogrzewania domu ma również kolosalne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Pobiera tylko nieznaczne ilości prądu, sama nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych dla środowiska i przyczynia się tym samym do redukcji emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pomagając w ten sposób w walce ze smogiem. Z tego powodu na jej instalację można otrzymać dofinansowanie z różnych programów ekologicznych.
Szeroką ofertę różnych pomp ciepła znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla
Im większy współczynnik COP tym lepiej
Przy wyborze pompy ciepła mającej być jedynym źródłem ogrzewania domu, trzeba znaleźć taką, która nawet nawet przy 25 stopniach mrozu na zewnątrz będzie pracowała optymalnie i jej efektywność nie będzie drastycznie spadać wraz ze znaczną obniżką temperatury powietrza.
Istotny jest również współczynnik COP (Coefficient of Performance), wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej w tym celu energii elektrycznej. Im COP jest większy, tym lepiej, ponieważ urządzenie pobiera mniej prądu, użytkownik płaci mniej pieniędzy, a koszt eksploatacji pompy ciepła jest niski.
Trzeba też zwrócić uwagę na emitowany przez pompę poziom hałasu, który może być dla niektórych czasami uciążliwy. Warto sprawdzić, czy ma ona możliwość stosowania dodatkowych trybów cichej pracy, ograniczających głośność pracy sprężarki i wentylatora.
Ważne jest też skontrolowanie, czy wybrany model może współpracować z posiadanymi przez nas grzejnikami, czy też może trzeba będzie je wymienić Na pewno nie nadają się do takiego ogrzewania stare żeliwne grzejniki.
Pompy ciepła powietrze-woda sprawdzisz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/Rodzaj:Powietrze-woda.htm
Funkcje ułatwiające korzystanie
Wiele współczesnych powietrznych pomp ciepła posiada również sporo różnych funkcji i udogodnień poprawiających bezpieczeństwo i wygodę korzystania.
Jedna z nich dotyczy zwalczania bakterii z rodzaju Legionella pneumophobilla, które lubią rozwijać się przede wszystkim w instalacjach wodnych i klimatyzacyjnych. Inna pozwala na przygotowanie różnego parametru temperaturowego dla dwóch niezależnych obiegów centralnego ogrzewania, na przykład podłogowego i grzejnikowego. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie pozwalające na szybkie doprowadzenie do pożądanej temperatury w różnych pomieszczeniach.Inne przydatne i ułatwiające życie rozwiązania w powietrznych pompach ciepła to między innymi:– posiadanie modułu WI-FI, dzięki któremu sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji jest proste i przyjemne,- wyposażenie w funkcję służącą do wymuszenia pracy systemu w trybie CWU, gdy pilnie potrzebna jest ciepła woda,- tryb wakacyjny pozwalający na eliminowanie niepotrzebnego ogrzewania pomieszczeń, kiedy w domu nikogo nie ma.
Połączenie z fotowoltaiką
Aby inwestycja w powietrzną pompę ciepła była jeszcze bardziej opłacalna, to można przecież zasilać ją prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej. Takie połączenie powoduje, że zwrot środków przeznaczonych na uruchomienie systemu nastąpi bardzo szybko, a ogrzewanie tym sposobem w czasem stanie się praktycznie darmowe, jeżeli nie liczyć różnych opłat stałych.
*Materiał partnera.
Jeden komentarz
Nie prawda że nie nadaje się do ogrzewania z żeliwnymi grzejnikami. Żeliwne grzejniki dłużej utrzymują temperaturę. Mam pompę polskiego producenta Euros Energy 19kW, dom 180m² budownictwo koniec lat 70, nie ocieplony, żeliwne grzejniki. Pompa sprawdza się rewelacyjnie w pomieszczeniach 23⁰c , do tego fotowoltaika 9kWp. Super sprawa.