Coraz więcej polskich miast rezygnuje z pokazów sztucznych ogni podczas imprez sylwestrowych, zastępując je np. pokazem laserów. Czy dołączy do nich Opole? W tym roku to opolanie zadecydują, czy chcą Sylwestra z fajerwerkami. Tygodniowe konsultacje w tej sprawie ruszają dziś w nocy. 

Co roku w mediach społecznościowych, na profilach publicznych miasta i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, toczą się dyskusje o zasadności pokazu fajerwerków podczas miejskiego Sylwestra.

– Dlatego prezydent Opola postanowił zorganizować oficjalną sondę, która odpowiada na potrzebę dyskusji społecznej, jaka od wielu lat odbywa się w okolicach Sylwestra – wyjaśnia Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego. – W tym roku to opolanie zdecydują czy Sylwester będzie z fajerwerkami czy bez. Myślę, że dla mieszkańców element decyzyjny tych konsultacji jest bardzo ważny.

Głosowanie internetowe rusza w nocy z niedzieli na poniedziałek (4 października, dokładnie minutę po północy) i potrwa do północy w kolejną niedzielę (10 października). Pytanie zadane opolanom w ramach konsultacji brzmi: „Czy jest Pan/Pani za organizacją pokazu fajerwerków podczas Sylwestra Miejskiego 2021 roku w Opolu?” Odpowiedzieć można tak lub nie. Głosujemy na stronie www.konsultacje.opole.pl

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 14.00 można też przyjść do Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1 w Opolu i zagłosować osobiście w punkcie informacyjnym. – To alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą zagłosować przez Internet, a chcą wyrazić swoją opinię na ten temat – podkreśla naczelniczka CDO.

Co ważne, wyniki sondy będą dla władz Opola wiążące. – To są oficjalne konsultacje z mieszkańcami wprowadzone zgodnie z Uchwałą Rady Miasta – mówi Dorota Piechowicz-Witoń. – Co do zasady, konsultacje społeczne są jednym z elementów podejmowania decyzji przez władze miasta. Zgodnie z tym, co podczas konferencji prasowej zapowiedział prezydent Opola, wynik tych konsultacji przesądzi kwestię pokazu sztucznych ogni podczas miejskiego Sylwestera.

Nie jest jednak jeszcze przesądzone, czym fajerwerki zostaną zastąpione, jeśli opolanie zdecydują, że chcą Sylwestra bez huku wystrzałów. Jako alternatywa najczęściej podawane są pokazy laserowe.

Wyniki sondy zostaną upublicznione na stronie internetowej i FB Urzędu Miasta kilka dni po zamknięciu konsultacji. Przy okazji ankiety będzie można oddać też głos na wybraną inicjatywę w Budżecie Obywatelskim.

Fajerwerki szkodzą środowisku – argumentują przeciwnicy sylwestrowego strzelania

Co roku, w wyniku sylwestrowej kanonady uśmiercane są ptaki. Również te gatunków chronionych i zagrożonych. Ptaki przerażone hukiem zrywają się do lotu w ciemnościach i giną z całą siłą uderzając w drzewa, szyby i budynki, których nie widzą w ciemności i panującym chaosie.

– Przeprowadzono badania, z których wynika, że ptaki obudzone w nocy hukiem fajerwerków, zrywając się do lotu, zużywają tak ogromną dawkę energii, że potem brakuje im tej energii do przetrwania zimy i na ogół padają – mówi ekolożka, dr Krystyna Słodczyk. – Znane jest zjawisko tzw. ptasiego deszczu, kiedy ptaki niesione prądami lub fruwające w grupie, opadają bez siły na ziemię i giną.

Co roku, tuż po sylwestrowej nocy, opolski TOZ informuje o zaginionych zwierzętach domowych. Wiele z nich ulega wypadkom, gubią się i błąkają w poszukiwaniu drogi powrotnej do domu. Na skutek paniki, wycieńczenia  lub zawałów serca życie tracą też dzikie zwierzęta.

Fajerwerki pogarszają – i tak już kiepską, jakość powietrza w mieście

– Sztuczne ognie zawierają ogromną ilość szkodliwych dla środowiska i ludzkiego zdrowia substancji chemicznych, które rozprzestrzeniają się w powietrzu i zostają w nim na długi czas po ustaniu wystrzałów – argumentuje Krystyna Słodczyk. – W skład ładunków pirotechnicznych wchodzą m.in. azotany, chlorany, chromiany, siarczyny potasu, baru, amonu, wapnia, metale nieszlachetne jak magnez, aluminium, cynk.
Kumulacja substancji szkodliwych w powietrzu następuje w ciągu kilku godzin po wystrzałach.
Podczas pokazu fajerwerków zawartość PM10 (pyłów zawieszonych) przekracza kilkadziesiąt razy ich stężenie dopuszczalne. Radość z fajerwerków nie jest warta poświęcania swojego zdrowia, a czasami nawet życia – przekonuje dr Słodczyk. – Bo przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć długofalowych skutków wdychania wraz z powietrzem konglomeratu tych wszystkich szkodliwych substancji. Np. zawarty w fajerwerkach stront kumulowany jest w kościach i wywołuje ich łamliwość. Wszystkie te substancje działają negatywnie na układ oddechowy. Wywołują też podrażnienie oczu, które może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Negatywne skutki zdrowotne odczuwamy z opóźnieniem i bardzo często nie wiążemy ich z fajerwerkami. Pomyślmy też o starszych ludziach, którzy przeżyli wojnę. Sylwestrowa kanonada jest dla nich przypomnieniem wojennego koszmaru.
Sztuczne ognie są więc kolejnym źródłem miejskiego smogu. – Opole nigdy nie było w czołówce czystych miast. A teraz, jak wynika chociażby z rankingu Europejskiej Agencji Środowiska, znajduje się pod tym względem w ogonie miast europejskich. Fajerwerki w trakcie miejskiego Sylwestra nie są konieczne. Światła laserowe są modne, nowoczesne i bezpieczne.
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze