Nagrodę im prof. Franciszka Kokota, za wybitny dorobek naukowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, przyznało prof. Klingerowi Towarzystwo Internistów Polskich. – Już sama nominacja była dla mnie honorem – komentuje profesor.

– Jestem zaszczycony uhonorowaniem mnie nagrodą imienia jednego z najbardziej rozpoznawanych w Europie polskich lekarzy, który wywodził się z Olesna – mówi prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Uniwersytetu Opolskiego oraz pracownik szpitala uniwersyteckiego. – Miałem z panem profesorem Kokotem liczne związki, m.in. wizytował Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles w okresie, kiedy tam pracowałem, a potem był recenzentem mojego wniosku o tytuł profesora. Zaszczepił w nas wszystkich całościowe spojrzenie na pacjenta przez dwa główne układy: endokrynny i gospodarki wodno-elektrolitowej.

Prof. Marian Klinger współpracuje z Uniwersytetem Opolskim i USK od czterech lat. Jest specjalistą w dziedzinach chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej. W swojej karierze kierował Katedrą i Kliniką Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej AM we Wrocławiu, był projektorem wrocławskiej uczelni medycznej, członkiem Centralnej Komisji ds. stopni i tytułu naukowego, konsultantem krajowym w dziedzinie nefrologii, członkiem towarzystw naukowych. Obecnie jest konsultantem w programie transplantacji nerek w 4 Klinicznym Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu i członkiem Komitetu Nauk Klinicznych PAN.

Doświadczenia zawodowe poza Polską zdobywał w Bazylei, Los Angeles i Monachium. Jest promotorem przewodów doktorskich, opiekunem habilitacji, a pięciu jego współpracowników uzyskało tytuł profesora. Jest również autorem kilkuset publikacji naukowych i recenzentem prac do czasopism naukowych oraz projektów naukowych.

Nagroda im. prof. Franciszka Kokota została ustanowiona przez Towarzystwo Internistów Polskich. Prof. Franciszek Kokot był internistą, nefrologiem, endokrynologiem i patofizjologiem, zaliczanym do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. W roku 2017, roku uruchomienia w Opolu kierunku lekarskiego, prof. Franciszek Kokot przyjął godność doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.