W Auli Błękitnej Collegium Maius odbyła się prelekcja pt. „Kairos: o czasie, który nadchodzi dla polonistyki i o potrzebie humanistyki publicznej. Wygłosił ją prof. Ryszard Nycz, który przekazał także swój prywatny księgozbiór na rzecz uczelni.
W czwartek, 27 marca, w Auli Błękitnej Collegium Maius zebrała się społeczność akademicka, aby posłuchać prelekcji prof. Ryszarda Nycza na temat dynamicznych zmian i wyzwań stojących przed współczesną humanistyką. Otwarty wykład pt. „Kairos: o czasie, który nadchodzi dla polonistyki i o potrzebie humanistyki publicznej” stał się przestrzenią do refleksji nad obecnym postrzeganiem humanistyki i jej roli w naszym społeczeństwie.
– Jestem tu, w Opolu, po 17. latach. W tym mieście otrzymałem tytuł doktora honoris causa, a teraz chciałem odwdzięczyć się swoim księgozbiorem oraz podzielić przemyśleniami o tym, co robimy jako humaniści oraz jakie mamy widoki na przyszłość – zaznaczał prof. Ryszard Nycz. – Humanistyka pomaga zajmować się tym, co lubimy, co nas cieszy i co jest dla nas wartością, a jeśli nasza praca opiera się na pasji, to nasze życie wygląda inaczej. Bardzo się cieszę, że słuchało mnie tak dużo osób, zwłaszcza młodych ludzi. Trzymam za nich kciuki, ponieważ wiele zależy od tego, czego oni będą chcieli.
Prof. dr hab. Ryszard Nycz to wybitny badacz teorii i historii literatury, kultury nowoczesnej i ponowoczesnej. Przez lata kierował Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował również w Instytucie Badań Literackich PAN.
Był redaktorem najważniejszego polskiego pisma „Teksty Drugie” i autorem licznych publikacji naukowych. Jego dorobek obejmuje monografie, m.in.: Tekstowy świat, Sylwy współczesne, Literatura jako trop rzeczywistości czy Poetyka doświadczenia, a także redakcję ważnych zbiorów, m.in. Po strukturalizmie, Postmodernizm. Antologia przekładów oraz Kulturowa teoria literatury.
Jego prace miały kluczowy wpływ na kształtowanie kolejnych pokoleń polskich humanistów. Prof. Nycz jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Collegium Invisibile. Za swoje dokonania naukowe otrzymał liczne nagrody, w tym Nagrodę im. A. Brucknera PAN (1994 rok), medal KEN (2002 rok) oraz subsydium profesorskie Fundacji Nauki Polskiej (2002 rok). W 2008 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
Fot. Milena Skóra