Ruszyły prace rozbiórkowe i budowlane w ramach prowadzonego przez Uniwersytet Opolski projektu „Pomologia”. Inwestycja ma być ukończona w marcu przyszłego roku.
Budowa Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego realizowana będzie w Prószkowie, na terenie dawnej Królewskiej Akademii Nauk, tzw. Pomologii i przy ul. Oleskiej w Opolu, w sąsiedztwie Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego.
– W Prószkowie na terenie, na którym prowadzona będzie inwestycja, częściowo wyburzono budynki, które nie nadawały się do adaptacji. Na obrysie fundamentów, które zostały po rozbiórce będą budowane laboratoria – mówi Grzegorz Sawicki, dyrektor projektu „Pomologia”. – Wyburzone zostały też budynki na ul. Oleskiej w Opolu w miejscu, w którym zgodnie z projektem, powstanie nowoczesne centrum laboratoryjno-badawcze.
Wykonawcą robót budowlanych jest opolska firma Techbud Sp. z o.o. Harmonogram prac przewiduje, że do końca 2021 roku zakończy się etap inwestycyjny, a do marca 2022 roku wyposażone zostaną laboratoria. Inwestycja wyceniona jest na 50 mln zł, z czego 20 mln zł kosztować będzie część budowlana projektu.
Projekt „Pomologia” podzielony jest na dwie części: komercyjną i niekomercyjną. Część komercyjna będzie realizowana w Prószkowie. Powstaną tam laboratoria, wykonujące badania na zlecenie firm, przedsiębiorców i inwestorów zewnętrznych.
W prószkowskim centrum badawczo-rozwojowym prowadzone będą badania z zakresu toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa, rolnictwa precyzyjnego. Będą poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne, laboratorium, szklarnia badawcza i tereny wystawiennicze, a także komory fitotronowe. Na około 10-hektarowej działce ma znaleźć się też miejsce na szkółkę sadowniczą odmian zanikających.
W Opolu, na terenie kampusu UO, w rozbudowanym Wydziale Przyrodniczo-Technicznym będą mieć siedzibę niekomercyjne laboratoria badawcze. Nowe skrzydło zostanie dobudowane do budynku u zbiegu ulic Oleskiej i Czaplaka.
Z powodu rosnących kosztów inwestycji i trudności ze znalezieniem wykonawcy, konieczna była modyfikacja projektu. Wielkość inwestycji została zmniejszona, nie zmieniła się jednak agenda badawcza.
– W Prószkowie musieliśmy zweryfikować pierwotne plany budowlane – informuje Grzegorz Sawicki. – Budynki laboratoryjne, które w pierwszej wersji projektu miały około 800 m kw. zostały zmniejszone do 300 m. kw. Około 500 m kw. laboratoriów zostanie przeniesionych do nowego budynku przy Oleskiej w Opolu.
Projekt „Pomologia” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Uniwersytet Opolski realizuje inwestycję wspólnie z powiatem opolskim.
Fot. Uniwersytet Opolski