Prószkowskie arboretum będzie uratowane

Pieniądze z programu Interreg pozwolą zrewitalizować arboretum przy prószkowskiej Pomologii. Nie udało się włączyć parku do projektu realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Opolskim, mającego na celu przywrócenie świetności Cesarskiej Akademii Rolniczej, która tu w XIX wieku powstała.

Z pomocą przyszedł unijny program Interreg. Konieczne było jednak do spełnienia wszystkich warunków znalezienie zagranicznego partnera. Podczas ostatniej sesji radni powiatu jednogłośnie zaaprobowali nawiązanie w tym celu kooperacji z czeską Hrubą Skalą.

Prószkowskie arboretum będzie uratowane

 To maleńka gmina licząca około 600 mieszkańców leżąca na tzw. Złotym szlaku Czeskiego Raju.   Prawdopodobnie nigdzie w Środkowej Europie nie znajdzie się  na kilkunastu kilometrach tylu różnorodnych widoków. Są tu głębokie doliny, stawy, skalne miasta, także wiele punktów widokowych i wież, z których można podziwiać okolicę. Czeski Raj jest domem dla chronionych roślin i zwierząt. Na wolności spotkać można  czaple, puchacze, jerzyki, kruki, w jaskiniach nietoperze, w potokach raki, w lasach muflony, sarny lub jeże. Nie jest zatem  dziwne, że Czeski Raj został wpisany na listę geoparków UNESCO.
– To świetny partner dla naszego przedsięwzięcia – uważa Krzysztof Wysdak z zarządu powiatu.  Henryk Lakwa Starosta Opolski  nie kryje entuzjazmu, bo już od dawna los prószkowskiego  arboretum leży mu na sercu .

 

 

Prószkowskie arboretum to park dendrologiczny, w którym w różnych ugrupowaniach rośnie kilkaset rodzajów, gatunków i odmian roślin, głównie drzew i krzewów. Arboretum było założone przede wszystkim w celach dydaktycznych i badawczych.
Ojczyzną posadzonych tu roślin są prawie wszystkie środowiska, regiony, strefy klimatyczne i lądy naszego globu. Rosną w Prószkowie drzewa i krzewy z całej Europy, z Bliskiego Wschodu, Chin, Japonii, Syberii, Kaukazu, obu Ameryk, Afryki.
Najcenniejsze rośliny w parku to: miłorząb dwuklapowy, cis japoński, cypryśnik błotny, metasekwoja chińska, sosna rumelijska, żywotnik japoński, dąb omszony i czarny, glediczia trójcierniowa, kasztan jadalny, magnolia drzewiasta, orzech szary, śniegowiec wirginijski, kasztanowiec plamisty, klon włoski, orzeszniki. Zenobiusz Mierzejewski podaje: "roślin parkowych liściastych wysadzonych było: 177 rodzajów w tym ok. 900 gatunków. Roślin iglastych 30 rodzajów, w tym ponad 110 gatunków. Liczba odmian w obrębie wymienionych gatunków iglastych i liściastych sięgała w 1895 roku kilka tysięcy" [Mierzejewski Z., Park arboretum w Prószkowie, Opole 2001].
Warto zaznaczyć, że wśród roślin liściastych najwięcej gatunków reprezentowały rodzaje: dąb (Quercus) – 46, tawuła (Spiraea) – 42, klon (Acer) – 25, zaś najwięcej gatunków wśród roślin iglastych: sosna (Pinus) – 23, jodła (Abies) – 19, świerk (Picea) – 17. Najcenniejsze i najrzadsze gatunki, które występują w ilości 2 – 3 sztuk, sadzone były zwykle pojedynczo w dwóch różnych miejscach w parku. Robiono tak, aby w przypadku wypadnięcia w jednym miejscu, rośliny miały szansę przetrwania na drugim stanowisku.
W parku występuje również wiele gatunków roślin zielnych: epimedium alpejskie, rannik zimowy, zawilec gajowy, lilia złotogłów, przylaszczka pospolita, pierwiosnka lekarska i wyniosła, marzanka wonna, śnieżyca wiosenna, śnieżyczka przebiśnieg, ciemierniki, lepiężnik różowy, bodziszek, kokoryczki, macierzanka, dzwonki, kosaciec żółty.

W parku można spotkać wiele gatunków ptaków lęgowych oraz pojawiających się w czasie wędrówek wiosennych i jesienno-zimowych. Są wśród nich: dzięcioł zielony, dzięcioł duży, puszczyk, słowik, sójka, czajka, bażant, jerzyk, czyżyk, zięba, drozd.
Park prószkowski zaliczony jest do obiektów chronionych. 

Prószkowskie arboretum będzie uratowane

Prószkowskie arboretum będzie uratowanePrószkowskie arboretum będzie uratowane

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie