I Krajowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Mini-Debiuty” odbędzie się 7 czerwca w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. O szczegółach tej wyjątkowej imprezy, w której nagrodą główną będzie Mini Karolinka, opowiadał w czwartek (24 stycznia) Jarosław Wasik, dyrektor MPP oraz Ewa Dęga, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 25 w Opolu, które jest partnerem wydarzenia.

Do konkursu zaproszone są przedszkola publiczne i niepubliczne z całej Polski.

– Wymyślając taki festiwal z pełną świadomością nawiązaliśmy do naszej opolskiej tradycji. Wiele się słyszy o tym, że repertuar dla najmłodszych nie jest za bogaty. Nam się wydaje, że dzieci to tak wdzięczny odbiorca, że zasługuje na nowe piosenki – tłumaczy Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, organizatora I Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej.

Muzeum w regulaminie festiwalu zastrzegło, że do eliminacji mogą trafić piosenki, które powstały do dwóch lat wstecz oraz utwory najnowsze.

– Można przesyłać do nas nagrania audio, wideo, a także samodzielnie stworzone teledyski.

Nagrody czekają na dzieci (za wykonanie piosenki) i przedszkola (za najlepszą piosenkę i najlepszy teledysk). Organizatorzy przewidują również dwie kategorie wiekowe.

– Liczymy, że z całej Polski napłynie do nas mnóstwo zgłoszeń, ale postawiliśmy taką zasadę, że z jednego przedszkola przyjmujemy jedno. Być może przedszkola, które będą miały wielu chętnych zorganizują swoje własne wewnętrzne eliminacje – zaznacza dyrektor.

Partnerem festiwalu jest przedszkole nr 25 w Opolu, które mieści się przy pl. Teatralnym.

– Dzieci uwielbiają śpiewać, stąd pomysł żeby postawić na nowe piosenki w dobrej jakości – przyznaje  Ewa Dęga, dyrektor, PP nr 25.

– W repertuarze jest już wiele klasyków, których uczymy podopiecznych. To takie piosenki, które śpiewali nawet dziadkowie przedszkolaków i to jest bardzo dobre. My chcemy jednak iść z postępem, tak by liczne tematy, które interesują w czasach współczesnych dzieci, ująć w nowych utworach. Już nawiązaliśmy kontakt z kompozytorem i autorem tekstów, którzy przygotowują dziecko do udziału w festiwalu.

Autorski utwór, złożony z muzyki i tekstu może przygotować każdy – zarówno mama, tata czy dziadkowie, jak i profesjonalny artysta.

Jak powstają piosenki i co o nich sądzą przedszkolaki?

– Lubię śpiewać, piosenki są w ogóle takie ciekawe, ale pisanie tych tekstów musi być bardzo, bardzo trudne. W przedszkolu ostatnio śpiewaliśmy m.in. o babci i dziadku – opowiada Wiktor Gębosz, 6-latek z PP nr 25.

– Te słowa mogą być o miłości, złości… Występują na takiej dużej scenie to może bym się trochę wstydził, ale już raz śpiewałem na konkursie piosenki patriotycznej przed całą grupą i się udało. A w Muzeum Polskiej Piosenki też już byłem wiele razy z grupą. Chętnie tam wrócę na ten festiwal – zdradził nam Wiktor.

Zgłoszenia można już nadsyłać. Ostateczny termin potrwa do 27 kwietnia. Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie www.muzeumpiosenki.pl.

Koncert laureatów odbędzie się 7 czerwca w Muzyem Polskiej Piosenki.

ZOBACZ TEŻ:

fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.