Opolscy seniorzy są otwarci na nowoczesne technologie. Tylko co czwarty emeryt w regionie odbiera świadczenie z rąk listonosza. Zwiększa się grono osób, którym ZUS w Opolu wypłaca pieniądze na osobiste rachunki bankowe. Wygoda i bezpieczeństwo – tak mówią „ubankowieni”, czyli ci, którzy wolą konto niż gotówkę.

Spośród prawie 130 tys. opolskich emerytów tylko 30 tys. poprosiło, aby ZUS przekazywał ich należności na pocztę. Większość przy składaniu wniosku zadeklarowała, że chce dostawać emeryturę na rachunek bankowy. Czym kierują się emeryci, którzy co miesiąc wypatrują wizyty listonosza? Cenią bezpośredni kontakt i wymianę kilku zdań z zaprzyjaźnionym często listonoszem. Ponadto, dopiero wtedy czują, że dostali emeryturę, kiedy banknoty lądują w ich rękach. Wielu emerytów niewzruszenie korzysta z usług listonosza, bo obawia się, że nie poradzi sobie z obsługą komputera. Tłumaczą też, że Internet to dla nich abstrakcja, że jest zbyt późno na naukę i nie zamierzają zmieniać swoich przyzwyczajeń. Skłonność do zakładania rachunków bankowych maleje wraz z wiekiem, u osób samotnych i mieszkających na wsi.

Jednak skala „ubankowienia” seniorów w województwie opolskim ciągle rośnie. W 2008 r. opolski ZUS kierował miesięcznie na pocztę 84 tys. przekazów, które trafiały m.in. do emerytów i rencistów. Na konta bankowe trafiało wówczas 122 tys. wypłat miesięcznie.

Czy po dziesięciu latach te proporcje uległy zmianie? W styczniu 2018 r. oddział w Opolu skierował na pocztę niespełna 48 tys. przekazów pieniężnych, natomiast liczba przelewów na rachunki bankowe przekroczyła już 148 tys.

Jakie korzyści wskazują posiadacze własnego rachunku w banku? Twierdzą, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu naraża ich na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Ci, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych ciągle wymyślają nowe fortele, więc seniorzy dmuchają na zimne i nie chcą trzymać pieniędzy w szafie.

W Polsce około 70 proc. emerytur i rent, które wypłaca ZUS, trafia na konta bankowe. Otrzymywanie pieniędzy z ZUS w formie elektronicznej najbardziej preferują seniorzy z dużych miast, jak Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Emeryci z Opola są w krajowej czołówce, bo przeciętnie ok. 75 proc. z nich posiada rachunek bankowy.

Gdy składamy wniosek o emeryturę, możemy wybrać formę wypłaty świadczenia przez jednostkę ZUS, tj. wskazać polski adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania bądź do korespondencji lub wpisać rachunek bankowy w Polsce. Nie ma problemu ze zmianą rachunku bankowego. Możemy to zrobić podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP – wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. ZUS zmieni też numer konta, jeśli napiszemy zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

Inf. Sebastian Szczurek Rzecznik – Regionalny ZUS województwa opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.