Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej to wystawa plenerowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wernisaż odbędzie się 11 sierpnia, o godz. 13.00 w ogrodzie WBP.
W wernisażu udział weźmie Anna Miczko z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa prezentuje wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, powstałych na terenie Polski. Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.
W 12 sekcjach tematycznych odbiorcy i odbiorczynie dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W pokazie poruszone są także bardziej skomplikowane rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.
Wystawa jest dwujęzyczna. Teksty dostępne są w językach polskim i angielskim.
Wernisaż uświetni recital pieśni żydowskich w wykonaniu:
- Urszula Makosz – głos
- Paweł Pierzchała – fortepian
- Michał Półtorak – skrzypce, mandolina
Wystawę będzie można oglądać do 6 września, a towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia dodatkowe (więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj KLIK )