Hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi mogą pojawić się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach. Na nowy projekt „Internet dla każdego” przeznaczono aż 120 milionów złotych.
Jeśli jeździcie po Polsce i szukacie dostępu do publicznego, otwartego i bezpłatnego Internetu, możecie mieć problem. Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi. Statystycznie więc hotspot znajdziecie w jednej z sześciu odwiedzonych gmin. Jednak wkrótce ma się to zmienić.
– Polacy nie wyobrażają już sobie życia bez Internetu. Chcą mieć do niego szybki dostęp z każdego miejsca, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście, czy na wsi. I my im to damy – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki naszemu projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw – dodał.
Co zrobić, aby w Twojej okolicy pojawił się hotspot?
Wystarczy, że Twoja gmina weźmie udział w konkursie, który organizowany jest we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Wystarczy samo zgłoszenie.
– Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura – dodał szef MC.
Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy
Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 złotych. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.
Szacujemy, że dzięki tej inicjatywie na terenie naszego kraju pojawi 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi.
– Nabór wniosków rusza 7 września 2019 r. Konkurs będzie prowadzony w trybie ciągłym do końca czerwca 2020 r. – powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów – dodał szef CPPC.
Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.