Powiększenie Opola, a w konsekwencji znaczne uszczuplenie gminnego budżetu, sprawiło, że od niespełna półtora roku głównym tematem sesji Rady Gminy są kwestie finansowe. Nie inaczej było 28 kwietnia, kiedy radni wprowadzili kolejne zmiany do przygotowanego przez Regionalną Izbę Obrachunkową budżetu, oraz uchwalili wieloletnią prognozę finansową. Aby poprawić sytuację gminy, jednogłośnie obniżono także diety radnych o 20 procent.

Rada Gminy znów dyskutowała o finansach

Przyjęto opolskie miliony
W uchwalonej przez Radę Gminy wieloletniej prognozie finansowej uwzględniono 22 miliony, jakie Opole przyznało Dobrzeniowi w ramach pomocy finansowej. Przyjęcie tych pieniędzy, wbrew wcześniejszym wątpliwościom, stało się koniecznością. Jak tłumaczył wójt Henryk Wróbel, pozwoli to na normalne funkcjonowanie gminy do końca 2020 roku.
– Będzie czas na starania o odzyskanie tych terenów, które włączono do Opola, ale i cięcie wydatków. Te pieniądze pozwoliły spiąć budżet, ale środków na inwestycje pozostało niewiele – mówił.
Także radni Rafał Kampa i Łukasz Kołodziej przekonywali, że przyjęcie 22 milionów od Opola jest koniecznością.
– Nie są to pieniądze przyjęte w zamian za mieszkańców odłączonych sołectw, a środki potrzebne również na walkę o powrót do starych granic gminy – mówił Rafał Kampa.
Wójt zapowiedział także rozmowy zarówno z włodarzami Opola, jak i starostwem, o pomoc w utrzymaniu szkół ponadgimnazjalnych na terenie gminy, aby uniknąć konieczności zamknięcia ich. Zapewnił również, że wspólnie ze współpracującą z Urzędem Gminy kancelarią prawniczą stworzono plan działań prawnych, które mogą doprowadzić do powrotu gminy do starych granic.

Zmiany w budżecie
Wprowadzone modyfikacje w uchwalonym przez RIO budżecie wywołały kontrowersje wśród radnych. Przede wszystkim chodziło o ponad 40 tysięcy złotych przeznaczone na remont ulicy Dworcowej w Dobrzeniu Wielkim.
– Jeśli stać nas na inwestycje, dlaczego zaplanowano je tylko w Dobrzeniu? – pytał radny Pampuch. Tłumaczono jednak, że jest to najbardziej zaniedbana droga w Dobrzeniu Wielkim, o remoncie, której Rada Gminy rozmawiała już wielokrotnie, a część kosztów można pokryć z tak zwanego „Programu Schetyny”, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Na wniosek komisji rewizyjnej do budżetu wpisano także 50 tysięcy złotych na walkę o powrót do granic gminy sprzed pierwszego stycznia tego roku.

Rada Gminy znów dyskutowała o finansach

Prezesi PROWOD-u opowiedzieli o działalności spółki
Na czwartkowej sesji pojawili się także prezes Bogdan Lechowski i wiceprezes Mariusz Pelc ze spółki PROWOD, której gmina Dobrzeń Wielki jest głównym udziałowcem. Opowiedzieli oni o historii spółki, realizowanych przez nią zadaniach, w tym zadaniach własnych gminy, takich jak budowy placów zabaw czy remonty sal wiejskich, oraz o kulisach takich inwestycji jak rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu czy stacji uzdatniania wody w Chróścicach.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie