W czwartkowym spotkaniu w opolskim ratuszu udział wzięli przedstawiciele szkół prowadzonych  przez miasto Opole, które osiągnęły najlepsze wyniki w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników 2020 tygodnika Perspektywy. Najlepsze szkoły w województwie to III LO i „Ekonomik”.

Najlepsze licea w województwie opolskim zgodnie z wynikami rankingu ogólnopolskiego to: III LO w Opolu (32 miejsce), II LO w Opolu (59 miejsce) oraz Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie (65 miejsce).

– Ten wynik to efekt wieloletniej pracy. Składają się na to zdawalność matur, dostawalność na studia czy praca nauczycieli w przygotowaniu do olimpiad. Procentuje również pozytywny klimat do edukacji – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr III w Opolu.

– Najwyższe miejsce, jakie zajęliśmy w tym rankingu to miejsce dziesiąte. Od lat nasza pozycja jest stabilna. W ubiegłym roku, w rankingu 20-lecia rankingu Perspektyw opolska „Trójka” znalazła się wśród 20 najlepszych szkół w Polsce – przypomina pani dyrektor.

W ostatnich latach duże zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi i ścisłymi. – Trójka zawsze miała finalistów i laureatów olimpiad z biologii, chemii czy matematyki – mówi dyrektor Raźniewska.

CZYTAJ: Ranking Perspektyw. Liceum w Dobrzeniu Wielkim Srebrną Szkołą 2020 roku

Natomiast wśród techników klasyfikacja opolskich szkół w rankingu Perspektyw przedstawia się następująco: Publiczne Technikum nr III w Opolu, tzw. Ekonomik (12 miejsce), Publiczne Technikum nr V w Opolu, czyli ZSE im. T. Kościuszki, tzw. Elektryczniak (13 miejsce) oraz Publiczne Technikum nr I, tzw. Gzowski (40 miejsce).

Pomogą zdobyć konkretny zawód

– Ten wynik to spora odpowiedzialność. Pierwsze miejsce w rankingu wojewódzkim zajmujemy na zmianę z ZSE, wymieniamy się tymi miejscami – żartuje Ewa Nowak Kübler, dyrektor opolskiego Ekonomika.

– Mamy opracowany kierunek działań, wspaniałą kadrę i słuchamy młodzieży. Czekamy na osoby, które chcą zdobyć tytuł technika w konkretnym zawodzie oraz umiejętność poruszania się po rynku pracy. Dziś wyuczenie się jednego zawodu, nie oznacza, że już zawsze się w nim pracuje.

Jakie są najpopularniejsze kierunki dalszej edukacji absolwentów Ekonomika? – To przede wszystkim kierunki związane z rachunkowością i finansami. Wbrew pozorom czasem jest tak, że młodzież zdobywa zawód i idzie w zupełnie innym kierunku na studiach wyższych, podwyższając swoje kompetencje. Przykładem jest psychologia społeczna czy psychologia biznesu – opowiada dyrektor ZSE.

Co najbardziej cieszy dyrektora szkoły, która stale bryluje w ogólnopolskich rankingach?

– Kiedy przychodzi do mnie absolwent – tak rok, dwa lata po maturze – i mówi, że było fajnie – mówi Joanna Raźniewska.

– Największą satysfakcją jest dla mnie to, że wstaję rano i idę do pracy. Mam założony plan, który daje mi radość. Tym większą, gdy nauczyciele również czują taką satysfakcję, kiedy coś wspólnie organizujemy. Cieszę się jeszcze gdy to uczniowie sami do mnie przychodzą z pomysłami. Rankingi nie są najważniejsze. Liczy się klimat i atmosfera szkoły – podsumowuje Ewa Nowak Kübler.

Podczas uroczystego spotkania, prócz wręczenia medali dyrektorom najlepszych liceów i techników, prezydent Opola przyznał również trzy osobne wyróżnienia. Odebrali le: Joanna Raźniewska, dyrektor PLO III,  Ewa Nowak Kübler, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. S. Roweckiego „Grota” oraz Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.