Festiwal Rękodzieła i Regionalnych Produktów odbył się po raz czwarty na placu przy Centrum Kultury w Popielowie. Popielove Folkowe przyciągnęło wystawców, artystów i gości, bo atrakcji nie brakowało przez całe sobotnie popołudnie, 24 sierpnia.

Stoiska z naturalnymi kosmetykami i ziołami, wyrobami szydełkowymi, biżuterią, lawendą, miodem, serem, sokami, nalewkami, przetworami oraz dekoracjami czekały na placu przy Centrum Kultury już od godz. 14:00. W tym roku swoje wyroby zaprezentowało 20 wystawców.

– Ludzie przychodzą tutaj z zaciekawieniem, zawsze jest duże zainteresowanie gości i coraz większe zainteresowanie wystawców. Tym razem przyjęliśmy 20 twórców, chociaż zgłosiło się więcej, ale chcemy, żeby każdy miał komfort wystawienniczy – mówiła Magdalena Julia Gleń, dyrektorka Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. – Mamy biżuterię, dekoracje, a także dużo produktów ekologicznych i spożywczych. Są też nowości, takie jak ozdoby z kwiatów. Oprócz tego mamy atrakcje muzyczne, rodzinne warsztaty i nasz coroczny konkurs ,,O Złotą Warzechę”.

Od godz. 15:00 rozpoczęły się warsztaty ceramiczne, muzyczne i stolarskie. Coś dla siebie mogli w nich znaleźć młodsi i starsi. W tym czasie dla zwiedzających została udostępniona też izba śląska, znajdująca się nieopodal. Oprócz tego nie zabrakło atrakcji muzycznych. Na scenie pojawiły się zespoły „Siołkowiczanki” i „Flama”, a wieczorem odbyła się potańcówka z grupą „Dejcie Pozór”.

 

@opowiecie.info Festiwal Rękodzieła i Regionalnych Produktów w Popielowie odbył się po raz czwarty. Popielove folkowe przyciągnęło wystawców, artystów i gości. 💐🪡 #kultura #sztuka #rekodzielo #regionalneprodukty #tradycja #rodzina #rozrywka #popielow ♬ Jesień – Tańcuj (z filmu „Chłopi”) – L.U.C. & Kayah & Laboratorium Pieśni & Rebel Babel Film Orchestra & Dagadana & Tęgie Chłopy

– Rękodziełem zajmuję się już od trzech lat i robię naturalne świece sojowe, ręcznie wylewane. Mamy tutaj piękne zapachy, mnie szczególnie podoba się paczula, czyli taki orientalny zapach z nutką wanilii – opowiadała Katarzyna Kasperska, wystawczyni. – Oprócz tego również zawieszki, tzw. garderobianki, które są ozdobione naturalnymi kwiatami i przyprawami.

Podczas trwania festiwalu rozstrzygnięty został konkurs ,,O Złotą Warzechę” na najsmaczniejsze domowe przetwory, np. konfitury, kiszonki czy nalewki. Każdy z uczestników, zgłaszając wcześniej taką chęć, mógł wziąć udział w konkursie i zdobyć nagrody. Przyznano je w trzech kategoriach: przetwory słodkie, słone i nalewki, a oprócz tych przysmaków nie zabrakło strefy gastronomicznej.

– Mam tutaj szaliki, czapki, skarpetki, serwetki, torebki czy bezrękawnik. Na jego wykonanie potrzebowałam aż trzech tygodni. To wszystko jest pracochłonne, dlatego trzeba to lubić – mówiła Władysława Jureczka, wystawczyni. – Robienia na drutach nauczył mnie tata i jemu zawdzięczam tę pasję, a szydełkowanie odkryłam sama.

Wydarzenie  zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.