Głównym punktem niedzielnych obchodów była coroczna „Bitwa o most”. Wzięli w niej udział członkowie Bractwa Strzelców Hutniczych, Regimentu Twierdzy Koźle oraz rekonstruktorzy z Czech oraz Regimentu Twierdzy Nysa.
Obchody rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym w kościele z udziałem „Chóru na obcasach” pod dyrekcją Pawła Wielgusa oraz solistki Julii Doty. Odprawiona została przez proboszcza parafii w Ozimku, ks. Mariana Demarczyka, i proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Brzegu, ks. Sławomira Fąfarę.
Po nabożeństwie korowód historyczny przeszedł z orkiestrą na plac przy moście wiszącym, gdzie członkowie chóru, ozimskich grup teatralnych i Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi wystąpili w inscenizacji „Jak otwierano most” według scenariusza i w reżyserii Justyny Wajs-Fijałkowskiej.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs strojów historycznych, który wygrała Karolina Piechota z Zabrza prezentująca bogaty strój mieszczański z przełomu XVIII i XIX wieku. Program sobotniego wieczoru wypełniły występy zespołów muzycznych, pokaz sztucznych ogni oraz trwająca do późnej nocy biesiada.
Polem walki była tzw. górka ewangelicka, skąd bitwa przeniosła się na most wiszący. Huku, dymu i zapachu prochu w powietrzu było wiele, a w finale bitwy, która nie została rozstrzygnięta zwycięstwem żadnej ze stron, nasz most po raz kolejny został obroniony przez strzelców hutniczych. Hitem wieczoru był występ duetu akordeonistów: Lukasa Gogola, zwycięzcy programu „Mam talent!”, i Grzegorza Kuryły, który gorąco oklaskiwała licznie zebrana publiczność.
Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji, m.in.: przez dwa dni trwała giełda staroci, a w okolicach mostu odbywały się pokazy dawnych zawodów: kowalstwa, garncarstwa, snycerstwa, przędzenia na kołowrotku, haftu, a także dawnego odlewnictwa.
Duże zainteresowanie wzbudził niedzielny zlot zabytkowych samochodów i motocykli, na którym pasjonaci starych pojazdów pokazali wiele unikalnych egzemplarzy. Imprezy zakończyła wieczorna biesiada przy moście.
Fot. ozimek.pl