Obszerna informacja wójta z pracy międzysesyjnej, sześć uchwał i wnioski sołtysów to tylko kilka punktów styczniowej sesji. Popielowscy radni uchwalili nowe statuty sołectw.
Informacja wójt Sybilli Stelmach z pracy międzysesyjnej
W gminie Popielów zameldowanych jest 7996 osób (4128 kobiet i 3868 mężczyzn). Od 28 grudnia urodziła się trójka dzieci, zawarto cztery małżeństwa, zmarło 26 osób (w tym 16 z terenu gminy). Na terenie gminy przebywa 62 cudzoziemców z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Gruzji i Słowacji, z tego 10 posiada kartę stałego pobytu.
Wójt Stelmach wyznaczyła Barbarę Piekarek jako koordynatora badania liczby osób bezdomnych. Wprowadzone zostały zmiany w zakresie godzin pracy urzędu.
Do Urzędu Miasta Opola została przesłana wstępna deklaracja woli podjęcia współpracy w celu sfinansowania pobytu dzieci z terenów gminy Popielów w miejskich żłobkach. Dopłata miałaby wynosić na jedno dziecko 200 zł.
Trwa sprawdzanie złożonych dokumentów w przetargu na budowę pola namiotowego nad kąpieliskiem w Nowych Siołkowicach. Wpłynęło siedem ofert. Do urzędu wpłynęło szesnaście wniosków dotyczących dofinansowania zabiegów sterylizacji psów i kotów.
W styczniu prowadzone były konkursy przedmiotowe. Do etapu regionalnego zakwalifikowało się siedmioro uczniów szkół podstawowych. Pięcioro uczniów gimnazjum będzie reprezentować gminę w w kolejnym etapie konkursu geograficznego, biologicznego, fizycznego, matematycznego i z języka niemieckiego.
Interpelacje radnych
Radna Marzena Semeniuk w imieniu swoim oraz radnej Janiny Piekarz na ręce przewodniczącej Joanny Widachy-Cichoń złożyła interpelacje dotyczące Karłowic. Radne poprosiły, aby wójt wspierała ich w walce o remont drogi powiatowej Popielów-Karłowice. W interpelacjach znalazła się także budowa chodnika na ul. Młyńskiej oraz chodnika przy ośrodku zdrowia.
Przyjęte uchwały
Sekretarz Monika Kopka-Jędrychowska przedstawiła radnym sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2018. Radni przyjęli podobny program na bieżący rok.
Monika Kopka-Jędrychowska zastąpiła na stanowisku sekretarza Ilonę Lenart. Ukończyła studia magisterskie na kierunkach historia i filologia germańska. Sekretarz dotychczas pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Na nowym stanowisku będzie czuwać nad organizacją pracy urzędu, przygotowaniem materiałów na posiedzenia rady gminy. Będzie także pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację projektów społecznych i edukacyjnych.
Przewodnicząca Komisji Samorządności i Spraw Społecznych, Halina Jagieła, przedstawiła radnym plany pracy komisji rady gminy na 2019 rok. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.
Zmianom uległy statuty sołectw gminnych. Ujednolicona została długość kadencji sołeckiej razem z kadencją rady gminy. Sołtys będzie wybierany co pięć lat. Prawo zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich przekazano wójtowi, który będzie musiał ogłosić datę w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia kadencji radnych.
Gmina udzieliła pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Opolskiego na realizację zadania pn. Rozbudowa drogi powiatowej ul. Klapacz w Starych Siołkowicach. Dotacja wynosi 100 000 zł.
Zapytania, wolne wnioski i informacje
Wójt Sybilla Stelmach odpowiedziała na zadane przez Janinę Piekarz na poprzedniej sesji pytanie dotyczące składu komisji alkoholowej oraz ich wynagrodzenia. Stelmach odpowiedziała także w formie pisemnej.
Sołtys Karłowic, Jolanta Bernacka, zgłosiła słownie trzy wnioski. Sołtys poprosiła o: postawienie trzech lamp na ul. Bocznobrzeskiej, budowę ul. Sienkiewicza oraz wyczyszczenie studzienek na ul. Osiedle.
Alicja Gieża, sołtys Kurzni zawnioskowała o naprawę ubytków na zbiegu ulic Reymonta i Mickiewicz. Podobny wniosek zgłosiła Maria Gruszka, sołtys Rybnej. Naprawy wymaga droga przez Lipie Laski do Rybnej.
Przewodnicząca Widacha-Cichoń poprosiła, aby sołtyski złożyły wnioski w formie pisemnej, lecz panie powołując się na przepisy uznały, że nie mają takiego obowiązku.
Kolejną sesję zaplanowano na 28 lutego.
Fot. Marcin Luszczyk