Do udziału w wizycie studyjnej zaproszono aktywistki zaangażowane w działania obywatelskie z województwa dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Jedną z uczestniczek wyjazdu była Klaudia Gustaw, przedstawicielka gminy Murów oraz sołectwa Grabczok.
Wyjazd zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu. Podczas wizyty w Brukseli uczestniczki mogły zapoznać się z działaniami Komisji Europejskiej oraz dowiedzieć się więcej o podejmowanych inicjatywach, takich jak reforma wspólnej polityki rolnej KE czy równości płci na rynku pracy.
Wydarzenie relacjonuje Klaudia Gustaw, sołtys wsi Grabczok:
„Spotkania w budynku KE odbyły się 18–19 października. Osobami prezentującymi działania KE byli polscy urzędnicy Komisji Europejskiej. Podczas wyjazdu uczestniczki wzięły udział w sesji pn. «Nasze drogi do wolności: historia i przyszłość. W stulecie praw kobiet». Sesja została zorganizowana przez biuro polskich posłanek do PE i Stowarzyszenie Kongres Kobiet. W pierwszym dniu całego cyklu spotkań dr Michał Rynkowski przedstawił prezentację pn. «Rola i Funkcjonowanie Komisji Europejskiej w roli politycznego organu wykonawczego UE». Aktualne wyzwania Unii Europejskiej przedstawiła Marzena Guz-Vetter, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji.
Po przerwie obiadowej odbyło się spotkanie z dr. Krzysztofem Nowaczkiem z DG EMPL – Europejski Filar Praw Socjalnych. Podczas wykładu dr Stefan Iszkowski przedstawił prezentację na temat równości płci na rynku pracy. Ostatnim punktem programu spotkań był temat pn. «Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej 2014 –2020 II Filar Rozwoju obszarów wiejskich», który poprowadził Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W kolejnym dniu wizyty studyjnej odbyło się spotkanie z przedstawicielką Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów. O rozwoju lokalnym kierowanego społecznie, możliwości wsparcia w ujęciu regionalnym dziś i jutro opowiadał Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Z okazji stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w gmachu PE odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Danutą Hübner (przewodniczącą komisji spraw konstytucyjnych) oraz Elżbietą Łukacijewską (posłanką do Parlamentu Europejskiego). Kolejnym punktem spotkania był panel dyskusyjny pn. «Nasze drogi do wolności» z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Fuszary oraz posłanek do PE: Terry Reintke i Marii Rodrigues. Debatę z udziałem publiczności pn. «Z czego jutro – debata o przyszłości Polski i Europy» poprowadziła prof. dr hab. Danuta Hübner, posłanka Elżbieta Łukacijewska, prof. Monika Płatek, dr hab. Agnieszka Graff oraz posłanka Joanna Scheuring- Wielgus.
Pobyt w Brukseli, zapoznanie się z grupą polskich polityków, którzy na co dzień pracują w KE i PE, uczestnictwo w bardzo ciekawych spotkaniach oraz możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc w stolicy Belgii było zarówno dla mnie, jak i dla wszystkich pozostałych uczestniczek niesamowitym przeżyciem. Cieszę się ogromnie, że mogłam wziąć udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli, równocześnie reprezentując sołectwo Grabczok i naszą gminę Murów.”
Fot. Klaudia Gustaw