Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Odbywa się on pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”, z Ewangelii św. Jana. -Modlitwa autentyczna i szczera staje się najważniejszym cichym wkładem w pojednanie- mówi ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu .
W minionych latach w Opolu odbywało się w tym czasie wiele wspólnych spotkań przedstawicieli różnych Kościołów, m.in. ekumeniczne kolędowanie, spotkania o charakterze naukowym, wiele wspólnych modlitw. W tym roku ze względów epidemicznych odbędzie się mniej nabożeństw i spotkań, będzie niewątpliwie trudniej.
W niedzielę w kościołach Diecezji Opolskiej List Pasterski został odczytany wiernym z okazji tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, kierowany do wiernych przez biskupa Andrzeja Czaję. „Módlmy się indywidualnie i razem do Boga o jedność w naszych domach. Bardzo nam bowiem brakuje jedności w Kościele, między chrześcijanami, w naszym społeczeństwie i wielu rodzinach”.
Ks. Wojciech Pracki, od siedmiu lat proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu podkreśla, że ten rok pandemiczny będzie inny.
– Dlatego nie będzie kilku nabożeństw, a tylko jedno centralne nabożeństwo w sobotę o godzinie 17 w kościele seminaryjnym w Opolu, któremu przewodniczyć będzie ks. biskup Andrzej Czaja – mówi proboszcz parafii augsbursko-ewangelickiej w Opolu. On też wygłosi kazanie podczas tego centralnego nabożeństwa.
Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pojawi się wiele programów i audycji ekumenicznych w opolskich mediach, bo jak podkreśla ks. Pracki, że za pośrednictwem mediów szerzej można docierać do odbiorcy.
– Ważnym punktem kulminacyjnym będzie nabożeństwo w Kamieniu Śląskim, w środę o godzinie 17, w kaplicy sanatoryjnej, z homilią ekumeniczną abp. Alfonsa Nossola – dodaje ks. Wojciech Pracki. – Będzie tam też prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik mojego Kościoła, bp Jerzy Samiec.
Nabożeństwo, z homilią ekumeniczną, odbędzie się także w najbliższą niedzielę o godzinie 9.00 w opolskiej katedrze. Mszy będzie przewodniczył ks. bp. Czaja.
Coroczne wspólne kolędowanie, w tym roku niemożliwe, to zawsze była jedna z okazji „Aby stanowili jedno”. Każdy z uczestników tych spotkań czuł ducha pojednania, tego, że chrześcijanie wywodzą się z jednaj gałęzi.
– Zawsze wolę zwracać uwagę na to, co jest wspólne, co jest naszym wspólnym dziedzictwem – podkreśla ks. Wojciech Pracki. – I to, co możemy razem rozwijać, a nie to, co nas dzieli. Zatrzymując się na tym, co dzieli, nie dojdziemy do porozumienia.
Jak dodaje ks. Pracki, właśnie kolędowanie, jako zwyczaj i tradycja, jest nasze wspólne.
– To zawsze było piękne i dobre, że różne chóry, także chór z mojej parafii, brał udział w kolędowaniu – mówi proboszcz opolskiej parafii augsbursko-ewangelickiej. – Ale w tym roku już słyszę od dyrygentów, że jest problem z chórami, bo nie ma możliwości spotkań, przez co nie ma tego wspólnego śpiewania. Trudno o koncerty ekumeniczne, które zawsze gromadziły wiele osób w kościele Ojców Franciszkanów. Pandemia komplikuje te ekumeniczne działania, ale z drugiej strony jest wspólna modlitwa za siebie nawzajem. Modlitwa autentyczna i szczera staje się najważniejszym cichym wkładem w pojednanie.
W Polsce w przygotowaniu i obchodach tygodnia jedności uczestniczy Kościół Rzymskokatolicki i Polska Rada Ekumeniczna (zarejestrowana w 1946 roku), w skład której wchodzą Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu, obchodzony 17 stycznia. Natomiast po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki po raz 21. będzie obchodził Dzień Islamu, a jego tegoroczne hasło to „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsc kultu”.
Dane ogólnopolskie podaję, za Katolicką Agencją Informacyjną