Przebudowa półkilometrowego chodnika, dwóch zatok autobusowych oraz nasadzenie kilkuset krzewów – to tylko kilka elementów prac wykonanych na ulicy Wrocławskiej w Dobrzeniu Wielkim. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych.
Prace wykonywane na ulicy Wrocławskiej rozpoczęły się w maju 2019 roku. W tym czasie trwała rozbudowa ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 454 – ul. Namysłowska do budynku nr 32 w Dobrzeniu Wielkim. Koszt inwestycji został w dużej mierze pokryty przez dofinansowanie wynoszące niespełna 800 tysięcy złotych, a dodatkowe ponad 400 tysięcy złotych zostało poniesione przez gminę. Remont na ulicy Wrocławskiej został przeprowadzony w ramach projektu: „Czas na rower – Budowa ścieżek pieszo-rowerowych w Aglomeracji Opolskiej” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Podczas prac został przebudowany m.in. chodnik o długości 460 metrów, dwie zatoki autobusowe. Ponadto szerokość chodnika została powiększona do trzech metrów, pojawiły się nowe oświetlenia oraz przejście dla pieszych z płytkami integracyjnymi ułatwiającymi poruszanie się osób niepełnosprawnych. Dodatkowo gmina zainwestowała w posadzenie aż trzech rodzai krzewów, które już w tej chwili cieszą oko.
– Pierwszy termin zakończenia budowy planowany był na koniec sierpnia, jednak w trakcie robót stwierdzono, że przy odcinku połączonym z ulicą Sienkiewicza znajduje się przepust drogowy w bardzo złym stanie. Z tego też względu prace musiały zostać poszerzone o wymianę znajdujących się tam cegieł – informuje Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki. – Wcześniej nie było można sprawdzić stanu przepustu, ponieważ znajdowały się tam rury betonowe. W trakcie ściągania warstwy asfaltu okazało się, że trzeba wymienić znajdującą się pod nim cegłę.
W tej chwili na ulicy Wrocławskiej trwają ostatnie prace wykończeniowe. Dotyczą one m.in. nasadzeń krzewów oraz oznakowań drogowych.
– Wykonawca robót położył wysokiej klasy materiały, które też wcześniej znajdowały się w warunkach budowy tego zadania. Nic nie jest zaoszczędzone, a materiał użyty do prac jest z górnej półki. Mamy nadzieję, że jakość materiału przyczyni się do trwałości ścieżki – podkreśla Piotr Szlapa.
Wykonane prace podlegają okresowi 60 miesięcznej gwarancji.