„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa oraz „Ostatni gasi światło” Vojtecha Stepanka w reżyserii Norberta Rakowskiego otworzą nowy sezon artystyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Podczas konferencji prasowej (6 września), Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego, przedstawił repertuar przygotowany na sezon 2017/18. Dwa spektakle premierowe będziemy mogli obejrzeć już we wrześniu:  „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa, której premiera odbędzie się 9 września i „Ostatni gasi światło” Vojtecha Stepanka w reżyserii Norberta Rakowskiego, który po raz pierwszy zostanie wystawiony 22 września.

W listopadzie zobaczymy spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu. Premierę przygotowano na 10 listopada. Sztuka Marty Abramowicz przeniesie widza w świat pełen surowych zasad i trudnych wyborów, gdzie Bóg nie zawsze odgrywa pierwszoplanowa rolę.

Spektakl Gorge’sa Perec’a „Podwyżka” w reżyserii Tomasza Cymermana widzowie będą mogli zobaczyć w grudniu. W lutym 2018 na deskach teatru zagości „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana w reżyserii Magdy Streker. W tym czasie zobaczymy również spektakl „Kto się boi Virginii Wolf” Edwarda Albee’a w reżyserii Kuby Kowalskiego.

W marcu 2018 roku teatr wystawi „Kolaborantów” – spektakl na podstawie powstającego reportażu  Angeliki Kluźniak we współpracy dwóch reżyserów Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego. Premierę spektaklu „Wątpliwość” Johna Patricka Shanley’a w reżyserii Norberta Rakowskiego zobaczymy po 43. Opolskich Konfrontacjach.

Teatr przygotował również specjalną  ofertę edukacyjną, której sztandarowym projektem będzie spektakl „Beze mnie” prezentowany w opolskich szkołach. Ma też być sporo  wydarzeń okołoteatralnych – m.in. koncerty i wernisaże – mających zachęcić widza do wizyty w teatrze.

Przygotowywana jest również komedia, której tytuł poznamy w najbliższym czasie. W ramach cyklu Klasyka Czytania  aktorzy będą prezentować teksty polskiej klasyki. Pierwsze spotkanie z tekstem odbędzie się 26 września. Będzie to  „Do piachu” Tadeusza Różewicza w reżyserii Marty Streker.

Dyrektor Rakowski omówił również plany związane z modernizacją teatru w ramach programu „Nowa jakość teatru” gdzie jest możliwość pozyskania 20 mln złotych. Środki na wkład własny tego programu mają być przekazane z funduszy samorządu. Pozwoliłoby to teatrowi na przeprowadzenie niezbędnych remontów jak m.in. systemy wentylacyjne scen i klimatyzacji oraz modernizacja widowni.

Obecny na konferencji Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła bardzo pozytywnie wyraził się o współpracy z dyrekcją teatru. Potwierdził, ze samorząd przeznaczył kwotę 6,3 mln na wkład własny do programu „Nowa jakość teatru”.

Ceny biletów w tym sezonie nieznacznie wzrosną w stosunku do poprzedniego. Wszystkie zniżki i ulgi zostaną jednak zachowane. Najkorzystniej będzie można jak zawsze nabyć bilety w przedsprzedaży.

Na koniec na specjalnym pokazie dla mediów przedstawiono dwa fragmenty spektaklu „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.