Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Chróścicach i Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęły współpracę, której owocami mają być rozwój kompetencji społecznych uczniów oraz doskonalenie warsztatu nauczycieli.
Umowę podpisały w czwartek prof. Anna Weissbrot–Koziarska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UO oraz Renata Dąbrowska, dyrektorka PSP im. Marii Konopnickiej w Chróścicach. Współpraca będzie dotyczyć organizacji zajęć, warsztatów i szkoleń dla nauczycieli oraz uczniów szkoły w Chróścicach. W inicjatywę zaangażowani będą nie tylko pracownicy Wydziału Nauk Społecznych UO, ale również studenci. Chodzi między innymi o członków Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych, którzy prowadzili już podobne warsztaty.
– Podpisaliśmy kilka umów ze szkołami, ale ta jest pierwszą, którą zawieramy z placówką działającą na terenie środowiska wiejskiego. Bardzo cieszy mnie fakt, że małe szkoły również są zainteresowane współpracą z uczelnią – podkreślała prof. Anna Weissbrot–Koziarska. – Planujemy zajęcia profilaktyczne dla uczniów i doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli z uczniami. Chcemy też wesprzeć szkołę w rozwiązywaniu różnych trudnych problemów. Powrót dzieci do nauki stacjonarnej, po tak długim czasie pracy z domów, nie jest łatwy.
Tematy, które poruszy ten szkolno-uniwersytecki projekt, to chociażby bezpieczeństwo w sieci oraz budowanie prawidłowych relacji pomiędzy rówieśnikami oraz pomiędzy nauczycielami a uczniami. Oprócz tego, szkoła ma zostać przygotowana do prowadzenia przedmiotu historia i teraźniejszość. Kierunek o tej samej nazwie funkcjonuje przecież w Instytucie Historii UO.
– Po powrocie z nauczania zdalnego, gdy spotkania rówieśnicze były ograniczone, obserwujemy, jak trudno naprawić takie relacje. To świeży problem nie tylko naszej szkoły, ale i całego szkolnictwa – zaznaczyła Renata Dąbrowska. – Wsparcie ze strony uniwersytetu i rozwój kompetencji społecznych naszych uczniów są niezwykle ważne. Uczeń powinien umieć sygnalizować swoje problemy, mówić wprost, że czuje się źle lub nie ma wsparcia w rodzinie czy rówieśnikach. Musi też wiedzieć, kogo wtedy poprosić o pomoc.
Podpisanie umowy z uniwersytetem to dla chróścickiej szkoły bardzo ważne wydarzenie. Teraz wspierać ją będą specjaliści, fachowcy w dziedzinie nauk społecznych, w tym nauk pedagogicznych. Współpraca zaangażuje uczniów, nauczycieli, studentów i pracowników naukowych. Jednak Renata Dąbrowska wskazuje na jeszcze jedną istotną grupę osób.
– Nie da się rozwiązywać szkolnych problemów i kształtować kompetencji społecznych nauczycieli i uczniów bez wsparcia rodziców. Liczę więc na dobrą współpracę, czyli taką, jaką prowadzimy z radą rodziców. To otwarta na wszelkie inicjatywy grupa, która pomaga naszej szkole dobrze funkcjonować. Oby tak dalej – podkreślała dyrektorka chróścickiej placówki.