Okres świąteczny nierozerwalnie wiąże się z karpiem. O tym jaką rybę wybrać na wigilijny stół opowiada Janusz Preuhs, Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Krogulna.
Przed świętami wiele osób zastanawia się, czy wybrać rybę świeżą, mrożoną czy w marynacie. Uważam, że zdecydowanie świeżą. Jeżeli liczysz na wspaniały smak świątecznej ryby, którą tradycyjnie w Polsce jest karp, musisz zadbać aby zakupu ryby dokonać w marketach lub specjalnie przygotowanych stoiskach. Jednak tylko takich, które sprzedają żywe ryby prosto z wody basenu wyposażonego w specjalistyczne napowietrzanie i posiadają odpowiednie certyfikaty odnośnie pochodzenia i jakości.
Tylko zakup żywej ryby lub sprawionej w momencie zakupu jest gwarancją, że otrzymasz produkt najwyższej świeżości. Ryby mrożone pozbawione są walorów smakowych jakie posiadają wyłącznie ryby świeże. Jeżeli nie chcesz zakupywać żywych ryb, możesz nabyć ryby wypatroszone lub w postaci płatów. Tutaj ważne jest aby uzyskać informacje kiedy zostały one przygotowane do sprzedaży w takiej postaci.
Mięso ryb jest znacznie mniej trwałe niż mięso innych zwierząt. Zachowuje świeżość tylko do trzech dni od momentu sprawienia, czyli obróbki ryby. Dlatego ważne jest, jak je przechowywać. Schłodzone tuszki czy płaty świeżych ryb powinny być schłodzone lodem w czystych plastikowych skrzynkach lub metalowych nierdzewnych pojemnikach.
Świeżość ryby rozpoznajemy po kolorze jej skóry. Skrzela ryby świeżo wypatroszonej są koloru krwisto czerwonego, jeżeli są sine oznacza to, że ryba utraciła swoją świeżość. Ryba nie może mieć również błyszczącego nalotu śluzu czy odstających łusek.
Karp w Polsce jest rybą, która mocno związana jest z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Tradycja nakazuje, aby jedną z podstawowych potraw jakie goszczą na naszych świątecznych stołach był właśnie karp przygotowywany w rozmaity sposób. Aby zaopatrzyć rynek w świątecznego karpia rybacy z naszego Gospodarstwa Rybackiego Krogulna przygotowują się każdego roku z największą starannością.
W tym miejscu należy podkreślić, że najbardziej oczekiwanym i chętnie kupowanym karpiem jest ryba o wadze od 1,3 do 1,8 kg. Aby uzyskać taką dorodną rybę należy przez okres trzech lat wykonywać wszystkie zabiegi zgodnie z dobrą praktyka rybacką – dotyczy to zarybienia, karmienia, odławiania, utrzymania w magazynach rybackich i transportu do punktów sprzedaży detalicznej. Początek chowu karpia rozpoczyna się każdego roku w maju na stawach zwanych tarliskami. Gdy temperatura wody w tarliskach wzrośnie do 18 0 C, rybacy przywożą tarlaki karpia i to tam składana jest ikra. Po pięciu dniach wylęgają się młode całkiem przeźroczyste karpie, które nazywa się wylęgiem. Do jesieni pierwszego roku chowu małe rybki osiągają wagę blisko 100 gram. W drugim roku chowu ryby osiągają wagę 300 gram, a w trzecim roku, oczekiwaną przez rynek wagę od 1,3 do 1,8 kg.
Każdego roku GR Krogulna zużywa blisko 1000 ton pszenicy na dokarmianie karpia, które odbywa się w miesiącach od maja do września. W 2018 roku rybacy z GR Krogulna odłowili blisko 350 ton karpia z przeznaczeniem na grudniowe zaopatrzenie. Każdego dnia od 6 grudnia dowozimy własnym specjalistycznym transportem żywego karpia do punktów detalicznej sprzedaży w ilości od 10 do 20 ton dziennie.
Zapraszamy do zakupu świeżych ryb z tegorocznych odłowów do naszego przyzakładowego sklepu w miejscowości Krogulna przy ulicy Stawowej 3, w godzinach od 7.00 do 16.00 każdego dnia do 22 grudnia. Dojazd z drogi powiatowej nr 454 Opole – Namysłów. W pobliżu znajduje się pomost widokowy na stawy obiektu Krogulna. Więcej informacji pod numerem telefonu: 77 469 30 52 lub 77 469 30 46.
Fot. Janusz Preuhs