Jak segregować śmieci w domu? Co zrobić ze starą pralką czy lodówką? Gminy oraz firmy odbierające odpady kładą coraz większy nacisk na poprawną segregację. Czy wiesz, że prawidłowa segregacja to mniejsze koszty? Podpowiadamy, jak prawidłowo segregować.

Segregacja śmieci. Zaostrzenie przepisów w 2019 rokuSegregacja to ważna sprawa nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych.

Segregowanie śmieci się opłaca. Opłaty za odbiór odpadów zmieszanych mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie. Tak wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska. Gminy będą miały też większą kontrolę nad firmami odbierającymi odpady, by nie dochodziło do nielegalnych praktyk ich zagospodarowania. Czemu ma to służyć?

Poziomy recyklingu, ponownego użycia i odzysku, jakie gmina jest obowiązana uzyskać

Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie poziomu recyklingu. Przepisy unijne wymagają, aby Polska w 2020 roku uzyskała co najmniej 50-procentowy poziom recyklingu. W wielu miejscowościach wynik ten nie jest osiągany nawet w połowie.

Prowod sp. z o.o., jako podmiot odbierający odpady, również będzie zwracał większą uwagę na prawidłową segregację odpadów i przeprowadzał kontrole, tak aby w kolejnych latach uzyskać wymagany poziom recyklingu.

Ważne wskazówki, z którymi warto się zapoznać dotyczące segregacji

Poniżej przedstawione zostały zasady segregacji, które można między innymi znaleźć w harmonogramach wywozu nieczystości w gminie Dobrzeń Wielki. Gdzie jeszcze można uzyskać informacje dotyczące segregacji odpadów:

  • na stronie internetowej www.prowod.pl

  • nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania, prosimy o kontakt pod nr. 77 469 55 56

  • na workach przeznaczonych do selektywnej zbiórki

  • w aplikacji mobilnej PROWOD, która wyśle Państwu przypomnienie o wystawieniu odpowiedniego pojemnika

Przypominamy również , iż w gminie Dobrzeń Wielki funkcjonuje również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK jest miejscem, do którego mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki mogą przywozić i bezpłatnie zostawiać posegregowane odpady komunalne. Mamy tu na myśli odpady selektywne, które nie mieszczą się w domowych workach czy pojemnikach oraz wszystkie trzy rodzaje odpadów problemowych, tj.: wielkogabarytowe, do których zalicza się między innymi meble czy sprzęt AGD, pralki, lodówki; niebezpieczne, np. opakowania po farbach; rozbiórkowe – gruz.

Segregacja śmieci. Zaostrzenie przepisów w 2019 roku

Segregacja nie jest trudna. Dylematy są i będą, ale czas jest naszym sprzymierzeńcem. Im dłużej będziemy segregować, tym sprawniej i lepiej będzie nam to wychodziło. Potrzeba jednego – chęci!

Autor Prowod sp. z o.o.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.