Sejmik Województwa Opolskiego na listopadowej sesji przyjął jednogłośnie rezolucję o ogłoszeniu roku 2018 rokiem 100-lecia niepodległości oraz 20-lecia samorządności wojewódzkiej i powiatowej.
Obchody rocznic w regionie będą się odbywać pod wspólnym hasłem „Polska–Samorząd–Wspólnota”. Sejmik zwraca się również do wszystkich mieszkańców regionu, samorządów oraz instytucji i stowarzyszeń o aktywne włączenie się i podejmowanie działań dla uczczenia jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski i 20-lecia samorządności województw i powiatów. „Te dwie rocznice stanowią doskonałą okazję do upamiętnienia wydarzeń i osób, dzięki którym mieszkańcy Polski, w tym także województwa opolskiego, mogą się dziś cieszyć z życia w wolnym i demokratycznym kraju” – czytamy m.in. w przyjętej rezolucji.
Marszałek Andrzej Buła mówił, że w budżecie na rok przyszły zaplanowano także pieniądze, które pozwolą dofinansować różne przejawy aktywności podejmowane przez organizacje pozarządowe, które będą chciały się włączyć w program obchodów.
Głównym tematem sesji były zmiany na rynku pracy i związane z tym konsekwencje. Jak informował Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, stopa bezrobocia na koniec października wyniosła 6,9 proc. W ciągu miesiąca bezrobocie spadło o 1700 osób.
Na koniec sesji radni wysłuchali informacji Rafała Adamiszyna, dyrektora opolskiego Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Dobre wiadomości są takie, że od 1 stycznia 2017 opolski oddział znowu działa w Opolu i że ma bogate plany inwestycyjne. Do 2022 roku chce doprowadzić gaz ziemny do 67 procent opolskich gmin. Spółka podpisała listy intencyjne z 39 wójtami i burmistrzami i zaplanowała 48 inwestycji rozwojowych za kwotę 40 mln złotych, czyli dwa razy większą niż w roku 2016.
Gazyfikacje wsi – jak stwierdzali radni – wpisują się w uchwałę antysmogową przyjętą przez sejmik i są działaniami na rzecz poprawy powietrza.
Tekst-Foto: Urząd Marszałkowski w Opolu