Sensoryczny ogród, czyli przydomowy ogródek w zagrodzie „Wełna” na terenie skansenu stworzyli od kwietnia do czerwca niewidomi i niedowidzący. Wszystko to odbyło się w ramach projektu „Sensoryczna wieś opolska – gość z dysfunkcją wzroku w muzeum”. Co dalej z ogrodem i kiedy kolejne prace?

– Sensoryczny ogród powstawał podczas pięciu zajęć edukacyjnych z elementami terapii ogrodniczej. W spotkaniach uczestniczyło ponad 80 osób z terenów województw opolskiego i śląskiego – mówi Agnieszka Pawelczyk z Muzeum Wsi Opolskiej, koordynatorka projektu realizowanego z Fundacją Szansa w Opolu. – Celem była integracja osób widzących i z dysfunkcją wzroku.

SPRAWDŹ: Fotoplastikon przed Archiwum Państwowym w Opolu. Co kryje? [WIDEO]

Praktycznym zadaniem było założenie ogródka przydomowego, który pełni funkcję ogródka sensorycznego. W zadaniu tym pomogli instruktorzy z Chorągwi Opolskiej ZHP, która jest partnerem projektu.

Sensoryczny ogród. Jak powstawał?

– Uczestnicy projektu rośliny najpierw posiali, a następnie je plewili i pielęgnowali. Jako pierwsza wyrosła rzodkiewka. To dopiero była radość! Zrobiliśmy z niej sałatkę i wspólnie ją konsumowaliśmy. W ogrodzie dziś już jest też dynia, szczypior, jarmuż, lubczyk, fasolka, ogórki, sałata i pietruszka – opowiada Agnieszka Pawelczyk. – Prace wokół niego stały się pretekstem do spotkania, rozmowy i działania w grupie.

Sensoryczny ogród w skansenie pokazał, jak łamać barieryPrzez cały okres projektowy grządkami opiekuje się twórczyni ludowa Irena Zawadzka. Budzą one też sporą ciekawość zwiedzających. – Nasze rośliny każdy może podlać, powąchać i dotknąć. Gdy goście MWO dowiadują się, że ogródek jest uprawiany z niewidomymi, są pod wrażeniem. – Co dalej z projektem?

Od września dalsze prace

– Kontynuacja już od września. Prócz zajęć edukacyjnych znów czekają nas prace w ogrodzie. Niewykluczone, że po wykopkach powstaną przetwory – zapowiada koordynatorka.

Elementami spotkań było też zwiedzanie obiektów z matrycami typograficznymi, czyli wypukłymi rysunkami prezentującymi fasady budynków. Dotykając ich, zwiedzający są w stanie wyobrazić sobie bryłę budynku, o którym opowiada przewodnik. Częścią projektu ma być też stworzenie urządzeń ułatwiających osobom niewidomym poruszanie się po ekspozycji.

CZYTAJ: XI Opolski Festiwal Smaków. Będzie pysznie na placu Kopernika w Opolu [PROGRAM]

Projekt „Sensoryczna wieś opolska – gość z dysfunkcją wzroku w muzeum” jest dofinansowany ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu samorządu województwa opolskiego.

Fot. MWO

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.