Listopadowa sesja rady gminy Popielów za nami, w obradach udział wzięli wszyscy radni. Jedną z ważniejszych decyzji podjętych podczas sesji jest podniesienie wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Gmina Popielów liczy obecnie 7885 mieszkańców, zameldowanych na jej terenie jest 80 cudzoziemców. W ciągu ostatniego miesiąca zawarto 1 związek małżeński, urodziło się 7 dzieci i zmarło 21 osób w tym 12 z terenu gminy.

Wójt gminy Popielów – Sybilla Stelmach przedstawiła Radzie sprawozdanie z wykonanych między sesjami prac. 

Podpisano umowę na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ul. Szkolnej w Nowych Siołkowicach. Trwają przygotowania formalne do remontu budynku Centrum Kultury, zakupu samochodu strażackiego dla OSP Karłowice, zakupu energii elektrycznej do oświetlenia dróg, wykonania przejścia dla pieszych przy PSP w Popielowie, zakupów związanych z modernizacją Domu Kultury w Karłowicach.

Prowadzona jest koordynacja prac projektowych wymiany źródeł ciepła na ekologiczny w budynkach GOPS, Centrum Kultury i świetlic wiejskich. Trwają prace projektowe przebudowy ul. Klasztornej w Popielowie, ścieżek rowerowych oraz oczyszczalni ścieków.

Rolnictwo, ochrona środowiska, programy pomocowe

Wszyscy rolnicy z terenu gminy dopełnili obowiązku spisania się w ramach Powszechnego Spisu Rolnego. Od 26 października – 6 listopada rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi mogli składać wnioski o szacowanie szkód w uprawach, wpłynęły 4 wnioski od poszkodowanych rolników.

Zweryfikowano i wypłacono 7 dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, wypłacono 5 dotacji i podpisano 3 umowy na dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne.

24 listopada podpisano umowę na dofinansowanie w ramach programu operacyjnego zadania pn. „Budowa budynku edukacji rybackiej na terenie kąpieliska w Nowych Siołkowicach”. Zadanie realizowane będzie przez SCKTiR, całkowita wartość projektu wynosi 238 561 złotych w tym dofinansowanie 195 392 zł.

W 2021 roku z Funduszu Dróg Samorządowych realizowane będą: przebudowa ul. Kościelnej w Karłowicach (326 768 zł), przebudowa ul. Pokojskiej w Lubieni (1 343 655 zł), przebudowa ul. Polnej w Nowych Siołkowicach (755 409 zł).

Oświata

Od 9 listopada w związku z sytuacją epidemiczną zostały zawieszone zajęcia stacjonarne i została wprowadzona nauka zdalna dla wszystkich klas szkoły podstawowej. Szkoła ma obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlicy dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią. Dyrektorzy mogą wyrazić zgodę na prowadzenia konsultacji dla uczniów klas 8 w formie indywidualnej lub w małych grupach.

Podczas przyszłorocznych ferii zimowych (4 – 17 stycznia) we współpracy z Centrum Kultury i bibliotekami będą tworzone ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży z uwzględnienie obecnych przepisów sanitarnych.

Szkoły podstawowe z gminy Popielów zakończyły cykl 20 godzin zajęć. W ramach projektu „Umiem pływać” 45 dzieci uczyło się pływać pod okiem instruktorów.

Szkoły i przedszkola wzięły udział w akcjach MEN „Szkoła pamięta” i „Szkoła do hymnu”, celem projektów było  upamiętnienie ważnych osób oraz wydarzeń związanych z historią regionu lub społeczności.

Do etapu gminnego z 9 konkursów przedmiotowych zakwalifikowało się łącznie 79 uczniów, etap był zaplanowany na styczeń 2021, jednak ze względu na zmianę terminu ferii zimowych trwają prace nad ustaleniem nowej daty przeprowadzenia konkursów.

Kultura

Centrum Kultury i biblioteki prowadzą zajęcia w Internecie, kontynuują rozpoczęte projekty kulturalne i edukacyjne na Facebooku i YouTube, indywidualne zajęcia muzyczne prowadzone są bez zmian.

W ramach Senior Cafe dostarczane są materiały wraz z instrukcją do indywidualnych zajęć kreatywnych, aby wesprzeć seniorów animatorzy dostarczyli im ciasteczka wraz z przepisem, prowadzony jest również telefon dla osób potrzebujących rozmowy i pomocy.

Mikołajki w nowej formie. 13 grudnia przez sołectwa gminy Popielów przejedzie platforma św. Mikołaja wraz z muzyką i słodkościami. Nie odbędzie się również tradycyjna wigilia dla starszych i samotnych, zamiast tego pracownicy Centrum Kultury i GOPS-u przygotują i dostarczą paczki świąteczne dla seniorów, osób chorych i samotnych.

Inwestycje w sołectwach gminy Popielów

  • w Kaniowie zakończono malowanie pomieszczeń świetlicy wiejskiej, zakupiono wyposażenie do kuchni oraz projektor,
  • w Kuźnicy Katowskiej uporządkowano teren rekreacyjny i boisko, usunięto zagrażające krzewy i konary, przygotowano teren pod dalsze prace w ramach projektów na kolejny rok,
  • w Kurzniach wykonano ścieżki na placu zabaw przy świetlicy wiejskiej,
  • w Kuźnicy Katowskiej wykonano odbudowę złącza energetycznego oraz zakupiono ławki na plac zabaw,
  • w Lubieni zakupiono lampę solarną dla ul. Polnej,
  • w Popielowskiej Kolonii zakupiono dwa gazowe ogrzewacze do altany wiejskiej oraz namiot wraz z pokrowcami,
  • w Popielowie zakupiono traktorek do koszenia terenów zielonych
  • w Starych Siołkowicach zakończono prace przy wieży OSP, rewitalizację pomnika Jakuba Kani wraz z otoczeniem, wymianę piasku na placu zabaw oraz kupiono namiot biesiadny.

325 000 złotych planuje przeznaczyć gmina na działania w ramach Rocznego Programu Współpracy Gminy Popielów z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

Radni podjęli decyzję, że przystąpią do opracowania Strategii Rozwoju Gminy Popielów na lata 2021-2030, która jest  jednym z podstawowych dokumentów strategicznych zapewniających długofalową politykę i zarządzanie jednostką samorządu terytorialnego, określający cele oraz kierunki rozwoju przede wszystkim w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym.

Wyznaczono Aglomerację Popielów – Karłowice położoną na terenie Gminy Popielów, z oczyszczalnią ścieków w Starych Siołkowicach oraz w Karłowicach. W skład Aglomeracji wchodzą następujące miejscowości: Karłowice, Kaniów, Kurznie, Nowe Siołkowice, Popielów, Rybna, Stare Kolnie, Stare Siołkowice, Stobrawa. Prawidłowo wyznaczony obszar oraz granice aglomeracji umożliwiają pozyskanie funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji dotyczących gospodarki wodno-ściekowej na jej terenie.

Po czterech latach stałej wysokości stawek podatku od nieruchomości, radni podjęli decyzję o jej podwyższeniu. Wzrost osiągnął średnio 4%, zwolnione z podatku od nieruchomości zostaną grunty, budynki lub ich części oraz budowle:

  • przeznaczone na prowadzenie opieki paliatywnej oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
  • wykorzystywane na cele związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, a nie objęte ustawowymi
    zwolnieniami;
  • przeznaczone na cele obronności i bezpieczeństwa państwa oraz utrzymania porządku publicznego.

Dokładna wysokość stawek dostępna TUTAJ.

Decyzją rady gminy utworzone zostaną 2 mieszkania chronione, wspierane dla osób niesamodzielnych, na które przeznacza się pomieszczenia znajdujące się w budynku w miejscowości Stobrawa przy ul. Jakuba Kani 7. W okresie realizacji oraz trwałości projektu pn. „Nie – Sami – Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – II edycja” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, zwalnia się mieszkańców z odpłatności za pobyt w mieszkaniu. Wkładem własnym gminy jest wartość budynku,  szacowana na około 90 000,00 zł.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.