Zapraszamy serdecznie na wykład otwarty Korneli Golombek, autorki publikacji „Śladami przodków”. W poniedziałek (20 maja) o godzinie 11:00 do siedziby Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.
Czy migrację należy rozpatrywać w pierwszej kolejności jako zysk, czy raczej jako porażkę, o której milczą tysiące rodzin? Czy tendencje migracyjne mogą być dziedziczone? Zapraszamy na wykład Kornelii Golombek, autorki publikacji „Śladami przodków” opartej zarówno na badaniach jak i na własnym doświadczeniu migracyjnym.
W swoim eseju naukowym autorka skupia się nie tylko na konsekwencjach, ale i na przyczynach emigracji zarobkowej do krajów zachodnich. Sięga przy tym do ostatnich dziesięcioleci jak i do bardziej odległej, nierzadko trudnej przeszłości.
W recenzji dr hab. Dagmary Dubel czytamy: „To pionierskie opracowanie przedstawiające wyniki badań, których podmiot koncentruje się wokół wizerunku polskich migrantów zarobkowych w Niemczech i w Belgii. (…) Autorka z pełną swobodą wprowadza Czytelnika w świat tożsamości i rozpoznawalności polskich migrantów zarobkowych. Książka Kornelii Golombek skłania do głębszej refleksji na temat skuteczności przekazów informacyjnych związanych z poszukiwaniem sensu migracji.”
Kornelia Golombek jest absolwentką Wilhelmińsko-Nadreńskiego Uniwersytetu w Münster, gdzie ukończyła pedagogikę, psychologię i socjologię. Od ponad 20 lat prowadzi w Niemczech wykłady z psychologii i socjologii. Książka „Śladami przodków. Przemyślenia o tradycji migracji zarobkowej z Polski na Zachód w świetle teraźniejszej epigenetyki traumy” oparta jest na materiałach, które zebrała podczas pracy nad swoją rozprawą doktorską. Podczas spotkania autorka zaprezentuje również swój „Zbiór esejów naukowych o tematyce polskiej z dziedziny socjologii, pedagogiki i polityki w języku niemieckim”.
Zapraszamy serdecznie 20 maja 2024 r. o godzinie 11:00 do siedziby Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności mailowo cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem +48 77 407 50 12. Spotkanie odbędzie się w języku polskim.