„Ludzie” to projekt tzw. socjologii zaangażowanej, który koordynują pracownicy i studenci Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego. Poprzez badania chcą włączyć mieszkańców i instytucje w rozwiązywanie problemów społecznych. Na warsztat wzięli m.in. kwestie wielokulturowości, dorastania i mowy nienawiści.

– Nasz instytut jest ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym, w którym prowadzone są badania nad zdarzeniami społecznymi o charakterze globalnym, krajowym, regionalnym i lokalnym. To dlatego do udziału w projekcie „Ludzie” chcemy zachęcić jak najwięcej osób – mówi Magdalena Piejko-Płonka, wykładowca z Instytutu Socjologii UO, koordynatorka projektu.

Projekt „Ludzie” powstał z inicjatywy pracowników, studentów i absolwentów socjologii, którzy chcą się rozwijać, działać i współpracować z innymi.

– Nie chcemy być obojętni na to co dzieje się w Polsce i na świecie. Dlatego tak ważne jest dla nas reagowanie na znaczące wydarzenia w przestrzeni publicznej i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem – wyjaśnia.

– W ten sposób można budować atmosferę porozumienia, zrozumienia i otwartości na innych. W ramach projektu realizowane będą zadania badawcze i edukacyjne. 

W badania chcą zaangażować mieszkańców i instytucje

Choć prace koncepcyjne nad projektem trwają już od blisko trzech miesięcy, to dopiero od kilku dni  o swoich działaniach opowiadają na fanpage’u na Facebooku (LUDZIE Projekt socjologii zaangażowanej). Lada dzień na stronie instytutu pojawi się również podstrona dedykowana „Ludziom”.

– Odbiorcami naszych badań i prac mogą być wszyscy, m.in. studenci i absolwenci socjologii i innych nauk społecznych, wszyscy zainteresowani społecznymi kwestiami, a także instytucje lokalne i regionalne, uczniowie szkół średnich i kandydaci na studia – wylicza Magdalena Piejko-Płonka.

Już w najbliższym czasie poznamy efekty ich badań, m.in. w zakresie wielokulturowości regionu.

Chcą wyjść poza uczelnią. Każdy może do nich dołączyć

– Przed nami trzy większe projekty badawczo-edukacyjne. Jeden będzie dotyczył wielokulturowości Opola i Opolszczyzny. Planujemy prace terenowe, w które każdy może się włączyć. Zapraszamy do współpracy nie tylko socjologów, ale też każdego, kogo ta tematyka po prostu interesuje – mówi koordynatorka.

Opolscy socjolodzy na warsztat wezmą też system edukacji zagłębiając się w tematykę edukacji antyprzemocowej.

– Zastanowimy się m.in. nad ty, jak pracować w szkole, jak na przemoc reagować. Pracujemy także nad projektem „One”, który dotyczy młodych dziewczyn – ich tożsamości, problemów czy wyzwań, jakie przed nimi stoją. Wiele tematów, które badamy będzie miało również wymair edukacyjny, integracyjny. Chcemy wyjść poza uniwersytet, do miasta i jego mieszkańców, skupić się na ich problemach.

Część działań już za młodymi socjologami. To na przykład wywiady z młodymi dziewczynami, które studenci przeprowadzali wspólnie z Fundacją Laboratorium Zmiany.

– Myślimy jeszcze nad rozszerzeniem tego badania o grupę młodych mężczyzn. Być może do tego zorganizujemy warsztaty lub seminarium. Nasza badania są więc w trakcie. Chcemy aby z wynikami zapoznała się jak największa grupa osób – zaznacza.

Poznaj socjologię od kuchni

Każdy, kto chciałby włączyć się w działania socjologów może się kontaktować pisząc wiadomość na adres: ludzie@uni.opole.pl. Więcej o projekcie można przeczytać na Facebooku TU.

– Socjologia, to nie tylko ankiety, jak często się o niej myśli. Nasz fanpage ma pozwolić na przełamanie tego stereotypu pokazując socjologię od innej strony – tej zaangażowanej – podsumowuje.

Projekt „Ludzie”. Socjolodzy z Uniwersytetu Opolskiego badają wielokulturowość i walczą z mową nienawiści

Fot. mat. UO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.