III gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie” odbyła się w czwartkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej. Społecznikom nagrody przyznał marszałek województwa opolskiego. 

Podczas gali przyznano tytuł „Społecznika Roku Województwa Opolskiego 2018”.

– Obrady trwały kilka godzin i były burzliwe. Mamy wielu społeczników, w tym osoby bardzo młode, z które mogą być przykładem dla innych – mówiła Magdalena Fleszar, naczelna Opowiecie.info, która zasiadła w kapitule konkursu.

CZYTAJ: Marszałkowski Budżet Obywatelski. Znamy 25 najlepszych projektów [WYNIKI, WIDEO]

„Społecznik Roku” musiał być pełnoletnim mieszkańcem województwa opolskiego, który działa nieodpłatnie na rzecz innych osób oraz swojego otoczenia, działa od lat z dużym zaangażowaniem na rzecz zmian, na których zyskuje środowisko lokalne i walczy skutecznie z problemami społecznymi, podejmuje inicjatywę poprzez realizację oddolnych działań, akcji oraz przedsięwzięć społecznych.

Kandydatów do tego tytułu zgłaszały organizacje pozarządowe, instytucje oraz pełnoletnie osoby fizyczne (pod warunkiem dołączenia rekomendacji organizacji pozarządowej, instytucji lub nieformalnej grupy
osób).

Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2018

Dominika Piznal – bierze aktywny udział w zajęciach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie jak i ruchowo, angażuje się w organizację wycieczek, festynów i zabaw okolicznościowych. Reaktywowała Szkolne Centrum Wolontariatu przy Zespole Szkół w Paczkowie.. Organizowała w szkole akcje charytatywne na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Wdraża idee wolontariatu w środowisku młodzieżowym

Rudolf Lawa – od blisko 30 lat zajmuje się szeroko pojętą działalnością społeczną. Ostatnie 6 lat intensywnie działa na rzecz seniorów gminy Murów. Jest inicjatorem akcji ,,Seniorzy Dzieciom”, podczas której seniorzy propagują ideę wspólnego głośnego czytania. Angażuje się w życie religijno-parafialne, jest m.in. inicjatorem i organizatorem Biegu Budkowickiego, Flowmarktu (pchli targ) i kiermaszu adwentowego.

Zofia Bachrynowska – jest mieszkanką Namysłowa i od wielu lat aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Od 2001 roku zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz seniorów. Pracuje na rzecz lokalnych 80-latków i mniejszości niemieckiej, przyczyniając się do rozwoju kultury. Ponad 10 lat była przewodniczącą Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest inicjatorem i współorganizatorem Namysłowskiego Festiwalu Piosenki Seniorów.

Sebastian Kwoczała – bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Dziergowic, jest strażakiem OSP Dziergowice, w której zajmuje się Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi. Dzięki jego działalności dzieci uczą się zagadnień ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy. Pomaga w pracach przy parafii i kościele. Uczy oraz bawi dzieci na spotkaniach i festynach organizowanych przez przedszkole i szkołę w Dziergowicach.

Wyróżnienie za działalność na rzecz lokalnych środowisk zdobył Henryk Wierny.

– Najważniejsza jest chęć pomocy drugiej osobie, empatia. My Polacy jesteśmy bardzo gościnni, czujemy tę chęć pomocy innym – powiedziała Dominika Piznal, jedna z laureatek.

– W pomaganiu ważne są chęci i dobra organizacja czasu. Na co dzień pracuję w stowarzyszeniu osób niepełnosprawnych w Paczkowie. Od trzech miesięcy prowadzę indywidualne zajęcia z autystą. Poza tym udzielam się w radzie młodzieżowej.

Nagrody miesięcznika „Monitor” po raz pierwszy

Swoich laureatów wybrała kapituła nagrody „Monitora Trzeciego Sektora”, kwartalnika  przedsiębiorczości społecznej i organizacji pozarządowych Opolszczyzny. Zwycięzców nagród dla tzw. podmiotów ekonomii społecznej, dla spółdzielni socjalnych wyłoniono w czterech kategoriach:

I „ekonomia” – aktywność i efektywność gospodarcza
II „lokalność” – oddziaływania na społeczność lokalną, wychodzenia poza swoją społeczność pracowniczą, tym samym promowanie przedsiębiorczości społecznej
III kategoria „reintegracja” – odbudowa i podtrzymywanie samodzielnego świadczenia pracy u pracowników przedsiębiorstwa, czyli współczynnik reintegracyjny
IV kategoria „zespół” – gra zespołowa, ułożenie pracy zespołowej nie jest najłatwiejsze, dlatego oceniamy team pracowniczy

Laureaci:

I Las Vegas – Polanowice
II Perunica – Byczyna
III Parasol – Nysa
IV Profes – Kluczbork

– Dziękuję, że jesteście z nami oraz że chcecie opowiadać o sobie, o tym co i jak robicie, o tym jak czasem bywa trudno – mówiła Jolanta Jasińska-Mrukot, naczelna „Monitora”, dziennikarka Opowiecie.info.

Nagrody „Monitora” przyznano po raz pierwszy. W kategorii „ekonomia” wygrała spółdzielnia socjalna z Polanowic „Las Vegas”, która zatrudnia pracowników leśnych.

– A spółdzielnia socjalna charakteryzuje się tym, że zatrudnia m.in. osoby, które w sytuacji rynkowej nie znalazłyby pracy. Kiedy ta spółdzielnia socjalna powstawała wskaźnik bezrobocia był bardzo wysoki, a ludzie z tej miejscowości byli bez pracy. Dzisiaj być w tej spółdzielni to dla miejscowych wyróżnienie – argumentowała naczelna „Monitora”.

Opolska Niezapominajka 2018

Fundacja KTOTO – Zrozumieć Alzheimera – celem fundacji jest prowadzenie oraz wspieranie działalności w zakresie pomocy osobom z chorobą Alzheimera oraz ich rodzinom i opiekunom; prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej, doradczej w zakresie wagi problemów związanych z chorobą Alzheimera i demencją, wymiana informacji i kształcenie osób opiekujących się pacjentami z chorobą Alzheimera.

Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna” – celem organizacji jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru gmin: Lewin Brzeski, Murów, Niemodlin, Ozimek, Pokój, Popielów, Świerczów, Tułowice, Turawa, Zębowice oraz Łubniany; promocja obszarów rybackich; wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska obszarów rybackich; wspieranie działań promujących dziedzictwo kulinarne oraz promocję regionalnych produktów.

Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu – działalność stowarzyszenia polega na upowszechnianiu i rozwijaniu rekreacji ruchowej, sportu im turystyki oraz innych form aktywnego wypoczynku, które realizowane są w obszarach: sportu dzieci i młodzieży, sportu wysokokwalifikowanego, sportu osób niepełnosprawnych, sportu osób w wieku senioralnym, sportu masowego.

Wyróżnienie zdobyło Namysłowskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz stowarzyszenie na rzecz promocji talentów „Akces” z Ozimka, które wygrało również nagrodę publiczności w głosowaniu internetowym.

Fot. UMWO/Łukasz Józwenko

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.