W powieści Charków „1938” Ołeksandr Irwaneć w prześmiewczym tonie bawi się konwencjami historii alternatywnej, antyutopii i dreszczowca szpiegowskiego. Puszczając wodze wyobraźni, zagląda w głębokie rewiry ukraińskich narodowych traum i kompleksów.

Mimo sytuacji powodziowej, panującej w naszym regionie Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki – SWPWO zaprasza na spotkanie autorskie z Ołeksandrem Irwaneciem wokół książki „Charków 1938” – groteskowej anty-antyutopii, opowiadającej alternatywną historię Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się dzisiaj (16 września) o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Całość poprowadzi Jacek Podsiadło.

Kilka słów o autorze – Ołeksandr Irwaneć urodził się w 1961 r. we Lwowie. Jest poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i tłumaczem. Absolwent Instytutu Literatury im. Maksyma Gorkiego w Moskwie. Razem z Jurijem Andruchowyczem i Wiktorem Neborakiem współtworzył legendarną grupę literacką Bu-Ba-Bu. W przekładach na język polski wydano wybór jego dramatów „Recording” i inne utwory (2001), powieści „Riwne/Rowno” (2008) i „Choroba Libenkrafta” (2013), wiersze „Wania z Riazania” (2022)

Spotkanie jest częścią projektu Unia Kultur Polska-Ukraina, dofinansowanego z budżetu Urzędu Miasta Opola oraz Samorządu Województwa Opolskiego oraz objętego Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy.

Spotkanie autorskie z Ołeksandrem Irwaneciem – „Charków 1938”

Źródło: Ołeksandr Irwaneć: Charków 1938 – spotkanie autorskie | Facebook
Fot. Materiał Organizatora

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Jestem Patrycja. W Opowiecie zajmuję się grafiką i promocją. Po pracy nie stronię od muzyki, od której jestem szczerze uzależniona. Jestem kreatywna i mimo częstego spontanicznego działania - umiem świetnie organizować swój czas.