Niemodlin położony jest pomiędzy wschodem a zachodem, na terenie łączącym różne kultury i narodowości Śląska. To miejsce, w którym również dzisiaj tradycja tych ziem styka się z nowymi obyczajami ludzi przybyłych tutaj po wojnie z dawnych kresów wschodnich. Gdzie, jeśli nie w Niemodlinie można zaprezentować niezwykłą kolekcję ikon?

Rosnący wciąż zbiór, będący w posiadaniu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, liczy obecnie ponad sto ikon. Dzieła te pochodzą z Rosji, Grecji i Bałkanów. Datowane są na XVIII, XIX i XX wiek. W zbiorze możemy znaleźć też i XVII-wieczne „perełki”.

Na wystawie prezentowane są 22 ikony. Docelowo w Zamku Książęcym w Niemodlinie znajdzie się miejsce dla całości tego bogatego zbioru. Należy podkreślić, że jest ona jedyną tego typu udostępnioną kolekcją w regionie.

Ikony to charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich obrazy sakralne przedstawiające świętych, sceny z ich życia czy sceny biblijne. Wizerunek ten jest uosobieniem świętego oraz pośredniczy w modlitwie.

Kuratorką wystawy jest dr hab. Monika Ożóg, która woluntarystycznie wspiera działania Fundacji, a sama od 1 grudnia obejmie stanowisko Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie