Urząd miasta podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Północnej w Opolu. Jej koszt to blisko 3 miliony złotych. Wykonawcą będzie konsorcjum firm 90 Architekci w Warszawy. Finansowanie inwestycji stoi jeszcze pod znakiem zapytania.
Podpisanie umowy na projekt stadionu przy ulicy Północnej w Opolu nastąpiło pomiędzy prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, a architektami Grzegorzem Drwalem, Piotrem Czarneckim, a Jędrzejem Przyłuskim.
– To jedno z najważnieszych wydarzeń tego roku, które wpłynie też na przyszłość Opola. To również najlepszy prezent jaki kibice i piłkarze Odry mogą otrzymać od miasta – mówił dziś Arkadiusz Wiśniewski.
Umowa na dokumentację nowego stadionu była finałem ponad dwuletnich starań.
– Ogłosiliśmy konkurs architektoniczny i wybraliśmy pracownię do przygotowania dokumentacji stadionu, równocześnie pozyskaliśmy gruny, które kupiliśmy z Agencji Zarządzania Nieruchomościami Rolnymi – wyliczał prezydent.
Dokumentacja powinna być pełna za ok. dziesięć miesięcy. Wtedy też możliwe będzie pozwolenie na budowę.
Jedna z największych inwestycji w historii miasta
Umowa na przygotowaniu dokumentacji opiewa na blisko 3 miliony złotych.
– To czy prace rozpoczną się jeszcze w 2019 roku zależy od tego, jak się będzie układał budżet miasta, jakie będą wyniki klubu. Na pewno nie ma możliwości rozwoju Odry Opole bez nowoczesnego stadionu – podkreślał prezydent Wiśniewski.
– Będziemy się rozglądać za możliwością zewnętrznego dofinansowania. Jeżeli takiego nie będzie, postaramy się rozkładać inwestycję na wiele lat, jeżeli chodzi o finsowanie. Mogę sobie na przykład wyobrazić emisję 10-20 letnich obligacji, z których będziemy finasować budowę stadionu, zamiast spłacać to przedsięwzięcie o wiele lat dłużej.
Jak będzie wyglądał stadion?
W koncepcji architektoniczno-artystycznej 90 Architekci czytamy:
” Murawa o wymiarach 82×123 metry, otacza właściwe pole gry o szerokości 68 m i długości 105 metrów i zapewnia odpowiednie obejście oraz miejsca dla rozgrzewek.
Murawa boiska będzie zrealizowana z odpowiednim drenażem, automatycznym nawadnianiem oraz instalacją podgrzewania powierzchni. Przestrzenie pod trybunami pozwolą na ewentualne składowanie dodatkowych systemów zabezpieczających murawę, typu Roll Away, stosowanych w przypadku imprez innych niż piłkarskie.
Dostęp na pole gry dla zawodników sędziów i trenerów zapewnia korytarz wejściowy prowadzący z szatni
lokalizowanych na parterze.
Prostopadłościenna bryła obiektu wpisuje się w strukturę otaczającej zabudowy, ale ze względu na jej funkcję, podniesiona membrana elewacji odsłania wnętrze stadionu. Powstałe łuki elewacji dają dalekie skojarzenia z łupinami Narodowego Centrum Piosenki, jednego z najłatwiej rozpoznawalnych symboli Opola”.
Trybuny łącznie zapewnią 12 000 miejsc.
mat. Urzędu Miasta Opola