Zdjęcia prezentujące m.in. życie codzienne, kulturę, przyrodę i architekturę Rosji można przesyłać do 3 marca na konkurs „Wielka Rosja w małym kadrze”. Najciekawsze trafią na wystawę towarzyszącą czwartej edycji przeglądu filmów rosyjskich “Sputnik nad Opolem”. Zapraszają żacy z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego.

Zarówno konkurs fotograficzny, jak i festiwal filmowy mają popularyzować tematykę rosyjską wśród opolan. Tematyka zdjęć jest dowolna, ale ma być powiązana z szeroko rozumianą Rosją.

Mogą to być więc fotograficzne portrety, reportaże, zapis podróży, życia codziennego mieszkańców czy relacji polsko-rosyjskich.

Wystawa jest jednym z elementów zbliżającej się wielkimi krokami opolskiej odsłony festiwalu filmowego „Sputnik nad Opolem” (18-23 marca).

– Ogólnopolski festiwal „Sputnik nad Polską” po raz dwunasty odbył się w listopadzie zeszłego roku w Warszawie, a jej myślą przewodnią była szeroko pojęta sztuka – mówi Daria Ogon z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego.

– Nie inaczej będzie podczas opolskiego festiwalu, który organizujemy po raz czwarty pod tytułem „Sputnik nad Opolem”.

Promują ambitne współczesne kino rosyjskie. Siedem filmów w czterech miejsach

W organizację przeglądu najciekawszych współczesnych filmów rosyjskich zaangażowane jest również Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

W dniach 18-23 marca zobaczymy siedem filmów w czterech lokalizacjach. Seanse odbędą się w Kinie Meduza, Kinie Helios, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

– To prawie cały tydzień z intrygującą wciąż Rosją i jej kulturą. Zapraszamy do poznanie jej bliżej. Opolska widownia będzie miała okazję zobaczyć najlepsze dzieła rosyjskiej kinematografii dwóch ostatnich lat, wyróżniane na wielu festiwalach – podkreśla Daria Ogon.

Na otwarciu w Kinie Helios (poniedziałek, 18 marca) zobaczymy film „Dwoje” Timofieja Żałnina, zdobywcę nagrody publiczności w Warszawie.

Studenci propagują kulturę Rosji. Ogłosili konkurs i szykują festiwal filmowy

Kadr z filmu „Dwoje”, w reż. Timofieja Żałnina. / fot. mat. dystrybutora

Następnego dnia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, muzyczny film „Lato” Kiriłła Sieriebriennikowa, który już skradł serca publiczności m.in. na festiwalu w Cannes.

Tego samego dnia studenci zapraszają na spotkanie po projekcji. Gościem opolskiego „Sputnika” będzie Konstanty Usenko, autor dwóch świetnych książek o muzyce radzieckiej i rosyjskiej.

W środę (20 marca) nastąpi przejście do Kina Meduza, gdzie zobaczymy zdobywcę drugiego Grand Prix przyznanego przez jury w Warszawie, czyli „Głębokie rzeki” w reżyserii Władimira Bitkowa.

Studenci propagują kulturę Rosji. Ogłosili konkurs i szykują festiwal filmowy

Kadr z filmu „Głębokie rzeki” w reż. Władimira Bitkowa. / fot. mat. dystrybutora

Z kolei w czwartek „Sputnik” dotrze do miejskiej biblioteki na ul. Minorytów z bułgarskim filmem Miliko Lazarova „Aga” , przedstawiającego zimową baśń o Jakucji. A po filmie czeka nas spotkanie podróżnicze. Pochodząca z Jakucji Kunnej Takaahaj opowie o biegunie zimna, wyprawach na Ojmiakon i kulturze oraz życiu codziennym ludności Sacha.

W Meduzie widzowie będą mogli zobaczyć jeszcze dwa filmy: „Ale sztuczka”: „Animator” oraz „Sieć”.

Natomiast na zakończenie festiwal zostanie wyświetlony zdobywca dwóch nagród Grand Prix: 12. Sputnika oraz Festiwalu „Kinotwar” w Soczi – „Serce świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej.

Festiwal to nie tylko kino. Organizatorzy zaproszą mieszkanów na konferencję naukową „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej’, a także na Mały Sputnik, podczas którego najmłodsi zapoznają się z rosyjskimi bajkami. W planei są też warsztaty.

Rosja to ich pasja. Można do nich dołączyć

Organizacja festiwalu „Sputnik” to tylko jeden z aspektów działalności studentów z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej UO. 

Aby dowiedzieć się więcej o Rosji organizują różne wyjazdy i spotkania integracyjne z  młodzieżą zza wschodniej granicy. Za nimi już wyjazdy do Kijowa, Czarnobyla, Lwowa, Grodna, Soczi czy Moskwy.

– Kiedy jest tylko okazja organizujemy też podróże prywatne. Jeździmy nad Bajkał, do Władywostoku, Murmańska – podsumowała Daria Ogon.

Studenci, którzy chcą włączyć się w działania KNKR, a także osoby, które chcą wziąć udział w konkursie fotograficznym mogą się kontaktować pisząc wiadomość na e-mail knkr.uo@gmail.com.

Szczegóły i regulamin konkursu „Wielka Rosja w małym kadrze” dostępne są TUTAJ.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.