Dr Barbara Curyło z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO została powołana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina do zespołu doradczego do spraw inicjatywy Unii Europejskiej „Uniwersytety Europejskie”. Uniwersytet Opolski wszedł w skład konsorcjum FORTHEM liczącego 218 tysięcy studentów.
Oznacza to, że uczelnia współpracować będzie z sześcioma partnerami z uniwersytetów z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Łotwy i Hiszpanii. Pokłosiem będą wspólne badania, projekty oraz przede wszystkim wymiana naukowa.
CZYTAJ: Uniwersytet Opolski zainaugurował rok akademicki. Ponad 8 tysięcy studentów zaczęło naukę
Do czterech kolejnych konsorcjów weszły kolejne cztery polskie uniwersytety: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.
W składzie zespołu doradczego ministra, do którego dołączyła dr Barbara Curyło, są więc też prorektorzy i dziekani tych czterech polskich uczelni.
– Pracę nad tym projektem rozpoczęliśmy w sierpniu tamtego roku od cotygodniowych spotkań w formie telekonferencji – mówi dr Barbara Curyło. – Z czasem zapraszaliśmy dodatkowych partnerów, chcąc spełnić kryteria Komisji Europejskiej, która zaproponowała ideę kształcenia wyższego w Europie w oparciu o tzw. „uniwersytety europejskie”, których założeniem jest bliska merytoryczna współpraca badawcza i dydaktyczna.
Uniwersytet Opolski został wysoko oceniony m.in. ze względu na liczne kontakty międzynarodowe.
Przypomnijmy, że na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej prowadzony jest m.in. program Europa Master umożliwiający zdobycie dyplomów magisterskich trzech uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy) i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon (Francja).
Doceniono kontakty zagraniczne
– Mamy znaczącą bazę wieloletnich partnerów. Uznaliśmy więc, że jako taka „grupa weimarska” (Polska, Niemcy i Francja), powinniśmy wystartować w tym niezwykle prestiżowym konkursie zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Francji – opowiada.
– Zgłosiło się mnóstwo uniwersytetów, w tym Sorbona w Paryżu. Praca przy aplikacji była niezmiernie ciężka.
W całej Europie zwycięskich konsorcjów jest 17 na 54 aplikujących z 31 krajów oraz ponad 300 instytucji szkolnictwa wyższego. – To właśnie wśród nich jest pięć polskich uniwersytetów, w tym nasz UO – cieszy się naukowiec, która pilotażuje projekt od początku.
– Na co dzień pracuję z całą pozostałą szóstką. Te nasze działania dotyczą stworzenia podstaw pod wspólne projekty badawcze, dydaktyczne, naukowe i oczywiście wymianę studentów, którym w przeważającej mierze jest poświęcona idea „uniwersytetów europejskich” – podkreśla.
– Dla mnie praca w konsorcjum FORTHEM to jak budowa strefy euro w ramach edukacji europejskiej – kończy ze śmiechem dr Barbara Curyło.